OpenStreetMap

grobo

Mapper since:
April 28, 2012

Generalnie działam w obrębie swojego miasta Koszalin i tam, gdzie potrafię dojechać rowerem ;-). W mieście głównym podkładem jest Bing Sat, a poza miastem dodatkowo ślady od 20 do 115 km z zestawu GPS: Samsung GT-I8000 i odbiornik GPS GlobalSat BT-338 oparty na chipie SiRF Star III (jeden z najlepszych ;-)). Niektóre ścieżki są przejechane nawet kilka, kilkanaście razy także błędy raczej są pomijalne. GlobalSat BT-338 trzyma ślad prawie za każdym razem i raczej byłby to błąd statystyczny niż samego urządzenia (wrzucę przykład).

Staram się być precyzyjny, aż nadto (zbyt duża ilość węzłów w drodze, myślę, że podstawowy błąd wśród początkujących i dokładnych mapperów - swoją drogą dobrze o takich mapperach taka postawa świadczy) i nie robić czegokolwiek na “pałę”. Jeżeli czegoś nie pojmuję to zagłębiam się w temacie, bo OSM to nie tylko sztuka rysowania lini, ale też sztuka ich tagowania. Na początku sam nie uniknąłem błędów, ale mam je namierzone i czekają na poprawki. Nie są to błędy jakieś karygodne, głównie braki połączeń węzłów, co wcześniej nie przyszło mi do głowy (skoro dwie linie się stykają to przecież są połączone ;-), jednak nie są). Błędy powstały generalnie przy używaniu Potlacht 2, czyli edycji w przeglądarce. Teraz mappuję za pomocą JOSM.

Trochę przykre jest to, że niektórzy mapperzy przy tworzeniu mapy idą na ilość nie na jakość, co ma moim zdaniem istotne znaczenie w powodzeniu projektu, bo kto zechce używać mapy na której znajduje się mnóstwo błędów:

pomylone kierunki ruchu; - tworzenie skrzyżowań, po których w żaden sposób nie da się poruszać; - most gdzie indziej niż rzeka; - błędne nazwy ulic; - rysowanie dróg i rzek na pałę; - jezdnia rozdzielona pasem zieleni, każda w innym kierunku, a widnieje jako jedna dwu kierunkowa; - jezdnia i przejazd kolejowy, a zrobiono z tego wiadukt; - wiadukt kolejowy, pod nim dwie jezdnie, a zrobiono z tego most drogowy i najlepsze jest to, że tylko dla jednej części jezdni, druga biegnie przez tory; - wiadukt kolejowy - dwa torowiska na jednym zrobiony wiadukt, a drugie tory biegną po jezdni; - rondo: “Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym obowiązuje zasada, że pojazd będący w ruchu wokół wyspy ustępuje pierwszeństwa pojazdowi dojeżdżającemu do ronda (zasada prawej ręki). Jeżeli jednak przed rondem, ponad znakiem C-12 (ruch okrężny), znajduje się znak A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu), wtedy pierwszeństwo posiada pojazd znajdujący się na jezdni okrężnej przebiegającej wokół centralnej wyspy i wjeżdżający w jeden z wylotów”. Bywa tak, że ktoś robi skrzyżowanie z ruchem okrężnym tylko dlatego, że jest tam wysepka centralna, a w rzeczywistości jest to rondo, co jest bardzo istotne.

Pomijam fakt, że dany rejon mapy edytują osoby mieszkające nawet setki, czy tysiące km oddalone od tego miejsca, ale przerażające jest to, że takie błędy popełniają mapperzy mieszkający dokładnie w tym miejscu, które edytują.

Nowym proponuję najpierw poczytać i dopiero wtedy brać się za tworzenie map. Forum i IRC OSM zna wiele odpowiedzi na Twoje pytania ;-). Proponuję też od najprostszych rzeczy, trzymać się na razie jednego rejonu, a nie skakać po mapie, jak pchła po psie ;-) i do edycji używać od razu JOSM http://josm.openstreetmap.de/ - zdecydowanie wygodniej tworzy się mapę lub Merkaartor http://merkaartor.be/wiki/merkaartor/Download#Download

Starym wyjadaczom też proponuję zastanowienie nad tym co robią, bo też popełniają błędy ;-)

Sam ideałem nie jestem także, jak ktoś znajdzie mój błąd to poproszę o opr, bo człowiek w końcu na błędach się uczy ;-).