Changeset: 32549780
(no comment)
Closed by atcomapper
Tags
created_by | iD 1.7.3 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Bing |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hej
Jeg kan se du har været ret aktiv omkring Vejle og Herning den sidste uge.
Hvis du ikke allerede er opmærksom på den vil jeg lige henlede din opmærksomhed på vores udmærkede cykelstivejledning: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Cykelstivejledning. -
Comment from atcomapper
Hej
Det undrer mig at mange asfalterede stier, som IKKE er mærket som cykelstier (med tavle D21 eller tilsvarende http://toggal.dk/tavler/Faerdselstavler_GIF_300dpi/D_Paabud/D21.gif) er tagget med highway=cycleway. Er det ikke en fejl? Når der ikke er skiltet med noget, er det da misvisende at angive den som bicycle=designated. Der er jo lige adgang for gående, heste, cyklister osv. (teknisk set er det kun stiens bredde, der typisk forhindrer motorkøretøjer).
Jeg har derfor omklassificeret mange "cykelstier" til "stier". Enkelte steder, hvor der reelt er tale om cykelstier, har jeg selvfølgelig ikke ændret noget. -
Comment from Hjart
Kan du give et eksempel?
Jeg kan sagtens følge dig og har faktisk tidligere tænkt lignende tanker og leget med en del forskellige måder at tagge diverse stier, men er efter http://www.openstreetmap.org/user/Richard/diary/20333 (Richard Fairhurst er manden bag bl.a. http://cycle.travel/) endt med at tagge alt hvad der må anses for primært at være cykelstier med highway=cycleway + foot=yes etc + surface=*. -
Comment from atcomapper
Jeg kan ikke helt være enig med Richard Fairhursts konklusion at alt, der kan cykles på, skal tagges som at være designated til cykler - det er jo ikke sandt.
Denne side http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:access%3Ddesignated er rimelig utvetydig hvad det angår; ruter som tagges som "designated" skal være specifikt beregnet til den givne transportform af en regering e.l.
Argumentet med at det er svært at bruge ruteplanlægning for cyklister, fordi stier ikke er tagget som bicyle=designated kan jeg ikke følge - hvis en highway=path er tagget med bicycle=yes (og evt surface=asphalt etc.) bør ruteprogrammer antage, at stien kan bruges af cykler. Det må være ruteplanlæggeren, der tilpasser sig den (korrekte) brug af tags, og ikke omvendt. Hvis vi (fejlagtigt) tagger stier som bicycle=designated, får ruteplanlægning til gående jo lige pludselig et problem!Efter at have læst op på OSM wiki om diverse cykelrelaterede tags samt den artikel jeg linkede herover er det ret tydeligt for mig, at hvis der er tale om en (asfalteret) sti, men der IKKE er noget skilt, symboler på vejen eller lignende, så må der være tale om en highway=path, som udgangspunkt med access=yes for cykler, forgængere osv.
-
Comment from Hjart
Jeg er ikke helt sikker på hvordan du kan bære dig ad med at læse Richards artikel således. Så vidt jeg kan se skriver han intet om at alt der kan cykles på skal tagges bicycle=designated. Som jeg læser artiklen er han langt mere pragmatisk end det. Desuden tror jeg du misforstår betydningen af "designated". Det betyder så vidt jeg forstår *ikke* at en vej *udelukkende* er beregnet til den angivne transportform. Det ville kræve en access=no også. Du kan sagtens have f.eks. en foot=yes/designated på den samme sti.
-
Comment from Hjart
Med hensyn til dit oprindelige spørgsmål, så anser jeg det ikke for en fejl at tagge stier der ud fra en pragmatisk synsvinkel må anses for primært at være beregnet til cykler med highway=cycleway. (jeg angiver iøvrigt altid surface=* og foot=yes/no)
Og som allerede nævnt så har jeg tidligere haft lignende tanker, som du, men er gået bort fra dem. De leder blot til en masse unødig kompleksitet og tilfælde som det er vanskeligt at svare utvetydigt på.
Vær iøvrigt forsigtig med at anse wikien for en alt for stor autoritet. Ikke alle der redigerer den har lige godt styr på tingene.
Ways (1-20 of 35)
- 1
- 2
- 359860050, v1
- 359860051, v1
- 359860052, v1
- 359860053, v1
- Carite Sport (359860054), v1
- Garant (359860055), v1
- 359860056, v1
- 359860057, v1
- 359860058, v1
- Partner Revision (359860059), v1
- EP Tools (359860060), v1
- 359860061, v1
- Dansk Wilton (359860062), v1
- Birk Centerpark (359860063), v1
- 359860064, v1
- 359860065, v1
- Lundvej (146159536), v2
- Tolstedparken (32896740), v13
- 146159634, v3
- Tolstedvej (25657914), v7
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |