Changeset: 34009660
to nie jest osobna droga dla rowerów, to pas rowerowy (nie ma sensu osobno zaznaczać pasa ogólnego, pasa rowerowego i dwóch pasów MPK)
Closed by Mateusz Konieczny
Tags
created_by | JOSM/1.5 (8752 en) |
---|---|
source | survey |
Discussion
-
Comment from Sto-Sto
Rozumiem twój komentarz i się z nim zgadzam ale nie rozumiem dlaczego dodałeś kontrapas do tak na prawdę dwukierunkowej drogi (jednokierunkowa jest tylko dla "cywilów"), gdzie już pas dla rowerów w kierunku na północ jest oznaczony (za pomocą cycleway:left=lane) prawidłowo (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:cycleway?uselang=pl).
-
Comment from Mateusz Konieczny
Kontrapas jest specjalnym typem pasu rowerowego i cycleway:left=lane precyzuje po której stronie się znajduje (teoretycznie mógłby też być wyznaczony po drugiej stronie).
Ten pas rowerowy jest powszechnie opisywany jako kontrapas - to nie tylko mój wymysł.
http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/krakow-ma-rowerowy-przystanek-wiedenski-49924.html
http://lamusownia.krakow.pl/880,a,nowe-wiaty-chodniki-kontrapasy-zikit-blizej-mieszkancow.htm
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3915919,krakow-ulica-podwale-gotowa-zdjecia,id,t.html
"Kontrapas – wydzielony pas jezdni ulicy jednokierunkowej, przeznaczony dla ruchu określonej kategorii pojazdów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Najczęściej spotykane są kontrapasy autobusowe i rowerowe, jako sposób na uprzywilejowanie transportu publicznego i niezmotoryzowanego w centrach miast." - https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrapas
Czyli mamy tu ulicę z wyznaczonymi
- buspasem (w kierunku południowym, w śladzie toru tramwajowego)
- kontapasem autobusowym (w kierunku północnym, w śladzie toru tramwajowego)
kontrapasem rowerowym (w kierunku północnym) -
Comment from Sto-Sto
No to jeśli połowa szerokości jezdni to kontrapasy, to ja wymiękam :)
Zawsze się mi zdawało, że obecne Podwale jest drogą dwukierunkową, tylko że nie dla wszystkich. Ale to nieważne. Nawet, po zastanowieniu, totalna kontrapasowość Podwala jest logiczna.
Bardziej mi chodziło, że sobie wydedukowałem wykluczenie się cycleway:lane i cycleway:opposite_lane. Albo jedno, albo drugie. Drugie tylko na drogach jednokierunkowych i od razu mamy wtedy wskazanie po której stronie jezdni. A pierwsze, to tylko na dwukierunkowych, albo po obu stronach, albo po konkretnie wskazanych.
Hmm, a droga jednokierunkowa, na której poza kontrapasem, jest również wyznaczony pas rowerowy "na wprost". No tak, to nie może się wykluczyć. :) (dobrze czasami coś powiedzieć na głos albo napisać)
Jednak nadal wydaje mi się , że tagi w naszym konkretnym przypadku są nadmiarowe. Oba opisują ten sam obiekt. To nie takie ważne, po prostu pytałem o Twoje intencje. -
Comment from Mateusz Konieczny
Zgadzam się że cycleway=opposite_lane i cycleway:left=lane się dublują.
Szczerze mówiąc do niedawna o tym drugim tagu nawet nie słyszałem - teraz zastanawiam się co jest lepsze - stosowanie tylko cycleway, tylko cycleway:left/cycleway:right czy obu.
Ways (5)
- Floriana Straszewskiego (25149946), v28
- Podwale (266581922), v13
- Podwale (82800559), v20
363780434, v2363780256, v2
Nodes (19)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |