Changeset: 34064417
Aligned buildings from a good gpx fix and sattelite imagery from mapbox sattelite.
Closed by EliasJonsson
Tags
created_by | JOSM/1.5 (8693 en) |
---|---|
source | Mapbox satellite |
Discussion
-
Comment from AndersAndersson
Hej!
Är det verkligen parallella cykelvägar här?
http://www.openstreetmap.org/way/370902278 -
Comment from EliasJonsson
Hej,
Det är det rakti då inte! Det är en gångväg och bredvid en cykelbana.
Det ser muppigt ut - nya cykelvägen kom med; ändringarna på övriga vägar gjordet det inte. Det är säkert bara en fråga om tid innan ändringarna kommer med i den gär kartan.Kartunderlaget är suddigt och svängen är svår att mappa rätt om man inte vet precis hur vägen går IRL för ett vitt sträck på en bit av sträckan ser ut som en mittlinje. Jag misstänker att det är början på torget.
Jag provade att dra cykelvägen exakt där den går. Då klarnade sträckan. Nu gick det att se hur huvudvägen och intilliggande byggnader var placerade.
Det är inte nödvändigt längre att ha kvar den; cycleway med designated footway fungerar lika bra för mig nu när jag fått sträckan utredd. Känn dig fri att göra vad du känner är bäst. -
Comment from EliasJonsson
Ah, ser vad du syftar på. Glömde att ändra hela sträckan till footway. klart.
-
Comment from AndersAndersson
Jag tyckte det såg konstigt ut med parallella vägar och trodde att du ritat två vägar istället för att använda segregated=yes eller liknande. Men jag såg nu på Google Streetview att det verkligen är separat, så som du gjort.
Ways (14)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |