Changeset: 38160343
Ifølge det offentlige vejregistre, staves vejen Sct og ikke Sanct.
Closed by JWA_DK
Tags
created_by | iD 1.9.2 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Bing |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Niels Elgaard Larsen
Vi forkorter ikke vejnavne i Openstreetmap, heller ikke selvom de er forkortet i en database.
Se http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Vejnavne
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Names#Abbreviation_.28don.27t_do_it.29Der vedligeholdes en side med OSM rettelser i forhold til offentlige data:
http://oisfixes.iola.dk/rettelser/Som du kan jeg har jeg i 2011 rettet vejnavnet fra Sct Jørgensbjerg til Sanct Jørgensbjerg:
http://oisfixes.iola.dk/rettelser/107/Men diskuter det gerne på mailinglisten
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk - Comment from Fod
-
Comment from JWA_DK
Så lader vi navnet stå. Var ikke bekendt med at OSM vælger at skrive de forkortede navne helt ud.
Jeg forholder mig til dagligt hvad der står i CPR Vej og det officielle vejregistre. Der står jo heller ikke Sanct Jørgensbjerg på vejskiltene.Hvad gør man i den situation, hvor man så får at vide en adresse, som kommer officielt fra, med en DAR adresse, men den så ikke eksistere i OSM? Skal man så gætte hvad den kan være skrevet ud til?
-
Comment from Hjart
Det er godt spørgsmål JWA, som jeg også har filosoferet en del over (jeg har dog ikke bil og bor i et område hvor eventuelle problemer i den sammenhæng ikke er store, så det er ikke noget jeg har måttet slås med). Jeg kan godt lide tanken om i hvertfald som hovedregel at bruge de uforkortede former, men jeg kan også godt se problematikken. Kan det være en løsning at anbringe det forkortede navn i tagget "short_name" eller "alt_name" (som jeg i nogle tilfælde har forsøgt mig med)? På denne måde kan man i det mindste søge på det "officielle" navn. Bemærk at i http://danmarksadresser.dk/file/383079/ds-vejledning-retskrivning.pdf tales der iøvrigt om "traditionelle forkortelser". Bemærk også at i visse tilfælde, som f.eks. http://www.openstreetmap.org/way/87691938, forekommer det mig direkte uheldigt at angive det "officielle" navn.
-
Comment from Niels Elgaard Larsen
Jeg ved ikke med Sanct Jørgensbjerg.
Men man kan ikke altid regne med at navnene i CPR vej er de samme som på vejskiltene.Fx håber jeg virkelig ikke, at der findes vejskilte med "Kornblomstens Kvart" eller "Tengslemrk Strandvej".
Der er også veje, som har vejskilte med forskellige stavemåder.
Og tag fx Nørre Vedbyvej på Falster. Den hedder "Nr Vedbyvej" i OSAK. Men vejskiltene (i alt fald nogen af dem) siger faktisk "Nørre Vedbyvej".
Så de "officielle" navne er ikke altid de korrekte, eller dem som står på skiltene.
Og hvis du talte i telefon med nogen på Falster, der inviterede dig, så ville han/hun jo nok sige "Nørre Vedbyvej" og ikke "N - R Vedbyvej".
Hvis man skal gætte, så er der jo en del nemmere at komme fra Dronning og Doktor til "Dr" end den modsatte vej. GPS apps burde kunne gøre den slags.
Ways (4)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |