Changeset: 40189770
spilt of place name
Closed by AE35
Tags
created_by | iD 1.9.6 |
---|---|
host | http://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Geodatastyrelsen (Denmark) |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hvorfor gør du egentlig dette?
-
Comment from AE35
landuse = residential polygonen er ikke korrekt - da kirkegårds området er taget med og det er ikke et beboet område - med mindre man tror på at de døde bor blandt os endnu. Så til place=hamlet forsimplet til punkt sådan ca midt i området.
-
Comment from Hjart
Tja, det issue har du jo ikke ændret på. landuse=residential polygonen omfatter jo stadig kirkegården. Du har bare separeret landsbyens navn mm fra, hvilket jeg umiddelbart synes er lidt fjollet.
Sagen er at jeg igen så småt er begyndt at eksperimentere med at gøre det modsatte af hvad du har gjort her og egentlig gerne vil forstå hvilke gode grunde der er til at lægge bynavne mm på en node i forhold til på en polygon. -
Comment from AE35
Hvis du vil have en bypolygon så brug place=ETELLERANDET og ikke lade landuse = residential være lig med place=ETELLERANDET i det samme objekt.
-
Comment from Hjart
I mange tilfælde (ikke i alle, men i mange) vil jeg mene man udmærket kan lade de to dele polygon. Er der gode grunde til ikke at gøre det?
-
Comment from AE35
En landsby består fx af gårde, gadekær, beboelse, måske en boldbane, sportshal, kirkegård, krike og der står i wiki
"The extent of the area should mark the boundary of known residential use, not the extent of the whole town or village."
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dresidential
-
Comment from Hjart
Nu skal man jo forsigtig med at tage wikien alt for bogstaveligt. Store dele af den er forfattet af folk der ikke nødvendigvis har stor erfaring med det de skriver om.
Bortset er jeg fuldstændig enig med dig og jeg har også i mange tilfælde forsøgt at holde landuse=residential polygonen stramt til de områder, der reelt er "beboede", men nogle gange er man altså nødt at se lidt stort på det. Der er også landsbyer mm der er så vanskeligt definerbare at man ikke rigtigt kan bruge en landuse=residential og det derfor er bedst bare at angive den med en enkelt node.
I dette tilfælde kan man dog undre sig over at du har separeret landsbyens navn ud og ladet landuse=residential polygonen være. Det stemmer ikke rigtigt overens med dine argumenter her. -
Comment from Hjart
Nu har jeg redigeret polygonen, så den ikke længere omfatter kirkegården. Den resterende del kan man godt argumentere for er ren beboelse (de gårde der er tilbage drives med stor sandsynlighed ikke længere som landbrug), så derfor har jeg tilladt mig igen at lade landsbyens navn være lig med landuse=residential.
Ways (1)
Nodes (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |