Changeset: 41126403
Added street names to paths for more obviousness.
Closed by ÄlveKatt
Tags
created_by | iD 1.9.7 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Bing |
locale | en-US |
Discussion
-
Comment from MMN-o
Är de där footway:arna kanske egentligen highway=residential, eller kanske gångfartsområden? highway=living_street
(egentligen tror jag inte man ska använda living_street så, utan residential + maxspeed, men "living_street" klingar så fint med bostadsområde...)
-
Comment from ÄlveKatt
Jag vet inte, man kör in bilar vid behov typ. Finns ingen som parkerar där inne dock.
Jag bara lade till namnet. Det är möjligt att vägen ovanför http://www.openstreetmap.org/?mlat=63.86165&mlon=20.34264#map=18/63.86165/20.34264&layers=N
med är Filgränd. Så borde nog vandra upp och kolla så att det blir konsekvent med namnutmärkningen.
Ways (3)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |