Changeset: 42253710
Lostelvatnet
Closed by Eivind Bakken
Tags
created_by | iD 1.9.7 |
---|---|
host | http://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | MAPNIK;Local GPX |
locale | en |
Discussion
-
Comment from anderfo
Hei,
supert at du har begynt å tegne i OSM.
Men et par ting:
- Denne stien sto på OSM fra før av. Du har nå tegnet den inn to ganger til... Så det er nå 3 stier oppå hverandre ;)
- Incline-taggen har du satt til -18% (altså betyr det at stien heller 18% nedover i retningen stien "peker"), mens retningen på stien har du definert oppover i lia. Det betyr altså at stien heller motsatt vei av det du har tegnet.
- mtb:scale og mtb:scale:uphill har du satt identisk. Stemmer det at stien er like vanskelig nedover som oppover?Jeg tipper at de første problemene her (at flere stier ligger oppå hverandre) skyldes at du har brukt iD til å redigere. Jeg vil anbefale å istedet laste ned JOSM og teste det! Prøv denne oppskriften:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/No:Mountain_biking#Redigering_i_JOSM.2C_mini-guideSi fra når du har prøvd å fikse litt, så kan jeg logge inn og sjekke at det ble riktig denne gangen...
-
Comment from Eivind Bakken
Hei, da har jeg omsider fått JOSM opp og editert. Kan du ta en titt?
-
Comment from anderfo
Supert at du er i gang med JOSM!
Det er fortsatt 3 stier som ligger nesten oppå hverandre:
1) Stien som sto der fra før av: https://www.openstreetmap.org/way/368365587
2) Ny sti som du har tegnet inn: https://www.openstreetmap.org/way/443080119
3) Ny sti som du har tegnet inn (kortere enn den forrige): https://www.openstreetmap.org/way/443080118#map=17/62.57107/8.93869For å beholde "history" for den originale stien, foreslår jeg å:
1) Fjerne begge de to nye stiene du har tegnet inn.
2) Legge inn de egenskapene du har satt (incline, mtb:scale, class:bicycle:mtb, osv.) på den stien som lå der fra før av.
3) Ta en ekstra sjekk på "trail_visibility", ettersom den tidligere var satt til "horrible" på den gamle stien, mens du satte "excellent" på de to stiene du tegnet. Hva er egentlig riktig? -
Comment from Eivind Bakken
Jeg har nok ennå ikke fått taket på redigeringene - det jeg gjorde ligger nå i 42430310. Jeg laget altså en ny Edit istedenfor å oppdatere den første. Kan du ta en titt på den nye Lostolvatnet DH. Hvordan bør jeg komme videre?
Visibilitet: det er kun starten nede som er dårlig - en må over en myr - deretter er det veldig tydelig sti med varder når den er innom sva.
Ellers: hvordan bør en endre stifinksjonalitet - dele opp i kortere stubber? Her bør myrområder markeres som dårlig synlig og ikke syklebart, mens stien typisk er rød og knall - og videre mot vannet er det steinur
-
Comment from anderfo
Hvis du zoomer inn i JOSM ser det nå slik ut:
http://folk.ntnu.no/anderfo/files/temp/OSM/L%C3%B8st%C3%B8lvatnet/JOSM%20skjermbilde%20L%C3%B8st%C3%B8lvatnet.png (altså tre stier oppå hverandre)For å gjøre som jeg beskrev ovenfor kan du:
1) Åpne JOSM, velg Statkart som bakgrunn, zoom inn på riktig sted og trykk "Download map data from server"/"Last ned kartdata fra tjeneren".
2) Trykk på stien du vil fjerne (typisk en av de to med rødfarge på) og velge "Rediger" -> "Slett", eventuelt bare trykk på Delete-knappen på tastaturet. Gjør dette på begge de to nye stiene du har lagt inn.
3) Trykk på den gjenværende stien, og trykk deretter på en node/et punkt akkurat der du vil dele stien i to deler (f.eks. der den kommer opp av myra). Trykk "P" eller eventuelt velg "Verktøy" -> "Splitt Linje".
4) Trykk på det stisegmentet du vil endre, legg inn aktuelle tagger på denne (mtb:scale, class:bicycle:mtb, trail_visibility osv.) til du er fornøyd.
5) Last opp. -
Comment from Eivind Bakken
Da fant jeg tid til en fiks (travel familefar...) You check? Hvordan funker mtbmap.no - er du en av flere moderatorer som sjekker ting før det blir en del av kartverket?
BTW: Er du den Anders Fougner som jobber med Marte Kierulf Åm (PhD-student)? Hun er svigerinna mi:-) Og jeg fikk mannen hennes med på stisykling i våres -
Comment from anderfo
Nå ble det bra!
mtbmap.no henter alle sine kartdata fra OSM (har ingenting med Kartverket å gjøre), og det er ikke egentlig noen moderatorer, men hvis jeg ser noe rart på kartet i Trøndelag bruker jeg å sjekke det. Også er det noen triks for å undersøke hva som er nytt i løpet av siste 15 dager e.l., f.eks. her: http://overpass-turbo.eu/s/iYP
Det stemmer, jeg er biveilederen hennes!
Ways (3)
Nodes (20)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |