Changeset: 43448658
obrysy budynków "importowane" z GUGIK z BDOT + korekta części z nich do orto oraz dorysowanie z orto obiektów nie mających geolokalizacji
Closed by rowers2
Tags
created_by | JOSM/1.5 (10327 pl) |
---|---|
source | geoportal.gov.pl: WMS budynki, WMS orto, WMS ISOK_CiEŃ |
Discussion
-
Comment from drEss
witam
mam pytanie.. z czego to wynika że po Pana zmianach wiele obrysów budynków ma nieprawidłowy kształt (chodzi mi o nie prostopadłość boków) i nie pokrywa się ze stanem faktycznym (ortofotomapa) ? Poświęciłem nieco swego czasu aby wyrysować te obiekty.. teraz po Pana korektach wyglądają dosyć niedbale. Mam propozycję.. może dajmy spokój tym obrysom które już są i lepiej się skupić na dodawaniu nowych. Bo bez sensu jest poprawianie czegoś co było w miarę bliskie do stanu faktycznego. Oczywiście doceniam włożoną przez Pana pracę ale myślę że nie o ilość a o jakość danych tu najbardziej chodzi.
pozdrawiam Artur -
Comment from RicoElectrico
Te dane u źródła się biorą z pomiarów geodezyjnych, ja im bym bardziej zaufał. Zbyt często to co myślimy że jest "dobrze" z widoku z góry nie pokrywa się z rzeczywistością. Perspektywa i obrysy dachów kłamią. W tym miejscu ortofoto jest też bardzo niskiej rozdzielczości.
Prostopadłość to inna kwestia. Używanie Tracer2 nie zwalnia z wciskania klawisza Q. Chyba wynika to z niedokładności Tracera, w *teorii* budynki w BDOT powinny być prostokątne mimo że geodeta pomierzył nieco inaczej (źródło: jakaś prezentacja o zasilaniu BDOT budynkami z EGiB)
@drEss jakiś konkretny przykład budynku który jest źle? Jeśli obrys styka się z "białym" (czyli ścianą) to jest dobrze wyrównany.
-
Comment from drEss
Według mnie zdecydowana większość budynków w tym zestawie jest źle (głównie ze względu na brak prostopadłości) i jest to widoczne także w po renderze. Z tego powodu mam mieszane uczucia co do takiego hurtowego importu danych. W tym wypadku wystarczyło ograniczyć się do uzupełnienia danych adresowych. No ale może niepotrzebnie czepiam się szczegółów
-
Comment from RicoElectrico
Wiesz co... Jak tak patrzę to chyba masz rację. Wszedłem w geoportal i rzeczywiście krzywo je mają (co nie powinno mieć miejsca).
Ja w zeszłym roku zrobiłem taki "import" tracerem2 z ewidencji budynków w Starogardzie Gdańskim. Tyle, że zawsze poprawiałem prostopadłość i bardzo skrupulatnie podchodziłem do weryfikacji (na tyle na ile dostępne różne zdjęcia lotnicze/sat pozwalały). 11k budynków zajęło tydzień pracy (z przerwami).
Teraz czas, żeby kolega rowers2 się wypowiedział co chce z tą edycją zrobić.
-
Comment from drEss
..i to jest właśnie najbardziej słuszne podejście do tematu - weryfikacja danych przed wrzuceniem na serwer
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |