Changeset: 43797626
Tilføjelse af ny cykelsti følget ændring i vejanlæg.
Closed by chemichael
Tags
created_by | iD 2.0.1 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Geodatastyrelsen (Denmark) |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Som uerfaren har du selvfølgelig ikke bemærket det, men de fleste af de cykelstier/baner var i forvejen markeret med et "cycleway=lane/track" på selve bilvejen. Dette kan ses på blandt andet vores cykelkort, der kan vælges i menuen til højre på siden her: http://www.openstreetmap.org/#map=16/55.6485/12.5408&layers=C. Når du laver cykelstier vil det som oftest være en god ide at læse https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Cykelstivejledning.
Jeg kommer nok til at rydde op efter dig idet de cykelstier du har lavet alligevel ikke er korrekt forbundne til resten af vejnettet.
Bortset fra det, velkommen til vores projekt og tak for dine bidrag. -
Comment from chemichael
Der er blevet konstrueret nyt vejanlæg der bl.a indklyderer en selvstående dobbeltrettet cykelsti ved Aau-Cph. Det var integreringen af denne der blev baggrund for den ekstensive optegning.
-
Comment from Hjart
Hvornår er dette nye vejanlæg lavet og hvorfra og hvortil går denne nye dobbeltrettede cykelsti?
Efter min vurdering vil det være bedst at slette hovedparten af de cykelstier du har lavet. -
Comment from Hjart
Bemærk at de luftfotos vi her i DK PT tegner efter er fra foråret 2016.
-
Comment from chemichael
Vejanlægget blev udbygget efter sommeren 2016. Det er nu færdigt.
-
Comment from chemichael
Der er, for størstedelen af cykel-infrastrukturen en adskillelse mellem bil-vej og cykel-vej med kantsten, det er derfor jeg har kategoriseret dem som 'designated' fordi de er enkeltstående i sin forstand.
-
Comment from Hjart
Hvori består vejanlægget? Jeg kan se nogle barrierer på dette billede fra sidst i august: https://www.mapillary.com/map/im/ytW5hIekZWHaC5592q_0tg
-
Comment from chemichael
Det er dens linjeføring jeg har forsøgt gengivet på kortet. Men der er også fodgængerovergang der mangler at tagges for.
-
Comment from Hjart
Er der blot en kantsten mellem bilvej og cykelsti tagges bilvejen normalt bare med et "cycleway=track" (sådan som de var det i forvejen).
-
Comment from Hjart
Er der bare en malet stribe eller kantsten eller en smal rabat mellem bilvej og cykelsti opfatter vi dem normalt som en samlet vej.
-
Comment from chemichael
Den seneste kommentar var god, det er ikke beskrevet i wiki'en så detaljeret: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Cykelstier#Cykelstier_i_Danmark
-
Comment from Hjart
Super at du finder ud af det :-)
-
Comment from Hjart
Som meget erfaren OSM mand er jeg en stor tilhænger af "KISS princippet": https://ing.dk/blog/kiss-princippet-135905, https://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle. Laver vi vores data alt for komplekse, som i dette tilfælde ved at tegne separate cykelstier, bliver de hurtigt alt for uoverskuelige og så sniger der sig nemt fejl ind, der gør vores data/kort mindre funktionelle end ønskeligt.
-
Comment from Hjart
Der er selvfølgelig tilfælde hvor det kan være ønskeligt at tegne separate cykelstier, men hvor vi kan slippe af sted med at bruge cycleway=* er det som oftest at foretrække.
Ways (1)
Nodes (7)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |