Changeset: 44513551
Idylliske Gammel Randersvej i Skanderborg fejlagtigt tagget access=destination (dvs. for ALT), men er bl.a. medlem af regionale cykelrute 14. Rettet til motor_vehicle + nedgraderet fra tertiary.
Closed by AsgerFrank
Tags
created_by | JOSM/1.5 (11223 en) |
---|---|
source | logisk slutning og formodning om lempeligere adgang (mindst), nogenlunde til vished + cyklet strækningen for få år siden |
Discussion
-
Comment from AsgerFrank
Min nedgradering fra tertiær er sket ud fra en funktionel betragtning.
Desuden har jeg en stærk fornemmlse af, at man bruger forskellige terminologier/begreber i fx det kommunale (tertiære lokalveje) og i OSM (tertiære veje)
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Tag:highway%3Dtertiary -
Comment from Hjart
Jeg vil mene strækningen her godt kan ses som en forholdsvist vigtig "forbindelsesvej" (ligesom "Ny Stillingvej/Dybdalsvej) og dermed klassificeres som "tertiær". Bemærk også at den er over 4 m bred (med lidt øvelse kan man i JOSM måle en ca bredde ved at trække en midlertidig linie på tværs af vejen).
Efter min vurdering vil rigtig mange veje i DK, der pt er "unclassified" med fordel kunne opgraderes til tertiær (læs gerne også den engelske version af den artikel du henviser til).
Tidligere har vi primært haft fokus på vejenes geometri og mange tidlige bidragsydere ser ikke ud til at have bekymret sig stort om klassifikation mm. Personligt har jeg derfor f.eks. opgraderet rigtig mange landeveje fra "residential" til "unclassified" :-).
Det ser også ud som om den generelle definition på en tertiær har flyttet sig (eller er præciseret mere) de seneste år i forhold til hvor vi (i hvertfald i DK) tidligere kun klassificerede forholdsvis store veje (med midterstribe mm).
Jeg synes stadig ikke det altid er helt nemt entydigt at vurdere hvorvidt en vej bedst klassificeres som det ene eller det andet. Min tommelfingerregel (for DK) lige nu er dog at hvis 2 modkørende biler på en vej ikke kan passere hinanden uden at begge må trække ud i grøften, så er den absolut en "unclassified". Derefter kan man så se på hvorvidt den forbinder f.eks. landsbyer eller andre lidt større veje eller på nogen måde er "vigtig". -
Comment from AsgerFrank
En vej, hvor der er gennemkørsel forbudt, kan ikke være en vigtig forbindelselsesvej vil jeg mene, helt intuitivt, selvom den historisk tidligere har været det. Det er derfor jeg "ud fra funktion" nedgraderede til unclassified, nu der er motor_vehicle=no. Springende punkt er så, som antydet, om det er sandt at der er gennemkørsel forbudt; det håber jeg på vil blive opklaret med hjælp fra medmappere. For er der ikke det, autoriseret, lyder det som rigtigt at både fjerne adgangsrestriktionen OG klassificere som tertiær. Skal dog sige, at jeg ikke er sikker på om tertiærgenklassificeringen burde ske uanset.
Indrømmet, så har jeg tænkt på kun ret store veje som tertiære, ud fra danske wikivejledning og en Talk-dk samtale, hvor jeg mindes noget med størrelse og midterstriber. Det er der ikke at se ovenfra her, og mine cykeltursminder siger smalt og idyllisk. Det kan dog være en erindringsforskydning, for med det navn er en større vej vel egentlig at forvente.
Vejklassifikation i OSM generelt synes jeg kan være problematisk, dels sådan at jeg selv tit ikke kan afgøre om en vej skal være det ene eller andet, dels fordi jeg kan se det må have en betydning for overordnede oversigt (/zoomniveauer) at der er en velovervejet klassifikation. -
Comment from AsgerFrank
Efter to-tre tanker har jeg ændret klassifikationen til tertiær, hvor den var før; en slags forsigtighedsprincip. Det må nu stadig blive nødvendigt at overveje, om den skal ændres nedad hvis der bliver verificeret et gennemkørselsforbud som autoriseret ( kommunalt skiltet).
Ways (18)
- Gammel Randersvej (41591062), v10
- Gammel Randersvej (41591063), v8
- Gammel Randersvej (41591176), v6
- Gammel Randersvej (41591178), v6
- Gammel Randersvej (44419953), v11
- Gammel Randersvej (41591062), v11
- Gammel Randersvej (41591063), v9
- Gammel Randersvej (44419953), v12
- Gammel Randersvej (41591062), v12
- Gammel Randersvej (41591063), v10
- Gammel Randersvej (41591176), v7
- Gammel Randersvej (41591178), v7
- Gammel Randersvej (44419953), v13
- Gammel Randersvej (41591062), v13
- Gammel Randersvej (41591063), v11
- Gammel Randersvej (41591176), v8
- Gammel Randersvej (41591178), v8
- Gammel Randersvej (44419953), v14
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |