Changeset: 44573457
Updated 2 unknown objects
Closed by brv64b
Tags
bundle_id | com.mapswithme.maps.pro |
---|---|
created_by | MAPS.ME android 6.5.4-Google |
Discussion
-
Comment from Hjart
Disse adresser er importeret fra det officielle adresseregister. Hvis de er forkerte er det bedst at rapportere det fra http://danmarksadresser.dk
-
Comment from AsgerFrank
Der står ingen source angivet for hvordan fejlen er fundet (survey?), men hvis det er rigtigt at det er forkert, bør man hjælpe til at det bliver rettet i adresseregistret, enten gennem SDFE's fælles indberetningsportal (FiP) https://indberetning.gst.dk/home.aspx
Man logger ind med NEM-ID og får så sin egen sagsmappe med hvad de efterhånden har været, og de svarer altid på (mine) henvendelser.
Det er vist gerne kommunens adressansvarlige der laver rettelserne, så dem kan man også kontakte direkte. -
Comment from AsgerFrank
Bliver det ikke rettet i danmarks adresseregister (DAR) vil der ske det, at fejlen kommer igen næste gang AWSbot opdaterer adresserne, for jeg kan også se de står i danmarksadresser.dk på en omvendt måde sml. resten (hvis det er en fejl).
Nodes (2)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |