Changeset: 44576836
dd
Closed by Niels Elgaard Larsen
Tags
created_by | JOSM/1.5 (11223 Debian en) |
---|
Discussion
-
Comment from Lytter1
Dunkin Donuts lukkede for snart 3 måneder siden i Odense, så denne bør slettes fra kortet.
-
Comment from Hjart
Indtil videre (indtil den ikke er i fvst databasen længere) kan det være en ide at sætte et "was:" foran amenity, dvs "was:amenity=*" og så tagge noden med "fixme=er stadig i fvst, men er lukket per [dato]"
-
Comment from Hjart
På denne måde kommer den ikke til at fremstå på kortet som andet end et navn, samtidig med at vi forebygger at Niels bliver forvirret og opretter den igen ;-)
-
Comment from Niels Elgaard Larsen
Vi har en blacklist til den slags:
https://github.com/elgaard/OpenStreetmapTools/blob/master/restaurants/blacklist.jsonOg jeg modtager gerne pull requests.
Jeg synes at det er bedst at holde ikke-eksisterende ting ude af OSM databasen. -
Comment from Hjart
Den var jeg slet ikke opmærksom på. Det er jeg fremover :-)
Nodes (3)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |