Changeset: 44596257
Dybbøl parking area and paths
Closed by oleffers
Tags
build | 2.4-21-g233799c |
---|---|
created_by | Potlatch 2 |
version | 2.4 |
Discussion
-
Comment from Hjart
Du har her justeret en sti (https://www.openstreetmap.org/way/460053974/history) nogle få m som jeg forinden havde justeret efter "Geodatastyrelsens" billeder (som efter min vurdering er særdeles velkalibrerede). Ikke fordi det nødvendigvis har stor betydning, men jeg kunne alligevel godt tænke mig at vide hvad du har justeret den efter.
-
Comment from ablansinger
Har du været på stedet Hjart ?
-
Comment from Hjart
Ja, men dog ikke fornylig.
-
Comment from Hjart
Jeg har boet i Sønderborg og er bl.a. cyklet her forbi adskillige gange.
-
Comment from Hjart
Grunden til at jeg vurderer billederne som særdeles velkalibrerede er en sammenligning med https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Strava cycling heatmaps på landevejen og diverse nærliggende stier.
-
Comment from oleffers
Tilsvarende kan jeg undre mig over hvorfor du finder det nødvendigt at ændre en sti få timer efter at jeg har oprettet den, og uden at du kender præcisionen på min opmåling. Stien har trods alt manglet på OSM altid, så du har jo haft rig lejlighed til selv at oprette den ;-)
Og selvfølgelig er min opmåling i orden, og jeg kan fuldt ud stå inde for præcisionen. Jeg bruger en ganske udmærket Garmin GPS der måler med 1 sekunds interval, og jeg har tracket turen fire gange før jeg oprettede den på OSM. -
Comment from Hjart
Grunden til jeg overhovedet rørte den var at du havde forbundet enden af stien til p-polygonen og ikke til vejen på p-pladsen. Dette tillader ikke navigation at fungere korrekt og derfor rettede jeg det.
Med hensyn til gps-modtageres præcision, så har jeg mange års erfaring med den slags, først som aktiv geocacher og derefter med optagelse og anvendelse af adskillige hundrede egne gps-spor i OSM og mine erfaringer siger at selvom det selvfølgelig hjælper at tage tracke en tur flere gange, så skal man ikke overhovedet ikke regne med at kunne lægge en sti eller kalibrere luftfotos tilnærmelsesvist så præcist som en professionel landmåler kan med sit udstyr. Læs iøvrigt https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Accuracy_of_GPS_data.
Jeg bruger selv en Garmin GPSmap 62, som efter min erfaring producerer lidt mere pålidelige spor end de fleste andre ikkeprofessionelle modtagere, men selv den kan snyde ;-)
Ways (6)
Nodes (1-20 of 31)
- 1
- 2
- 4567197770, v1
- 4567197771, v1
- 4567197772, v1
- 4567197773, v1
- 4567197774, v1
- 4567197775, v1
- 4567197776, v1
- 4567197777, v1
- 4567197778, v1
- 4567197779, v1
- 4557394439, v3
- 438223101, v4
- 438223198, v4
- 438223097, v3
- 2473253542, v3
- 1786355061, v4
- 4557740286, v2
- 4557401525, v2
- 438223100, v3
- 3450033594, v2
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |