Changeset: 44774183
Tilføjet detalier ved Skælskør flyttet husnumre, brugt q=square, + oprydning
Closed by LarsBG
Tags
created_by | JOSM/1.5 (11223 en_GB) |
---|---|
source | Geodatastyrelsen (Denmark); |
Discussion
-
Comment from osmviborg
Er der nogen grund til at flytte på adressenoden, sålænge den er placeret indenfor den relevante matrikel (danmarksadresser.dk)?
-
Comment from Jørn-osm
Det er spildt arbejde at flytte adressenoder manuelt.
Næste gang AWSbot kommer forbi flytter den dem tilbage.Er der punkter der er forkerte er det nødvendigt at kontakte kommunen.
F.eks. Guldborgvænget 22, 4230 Skælskør.
Så kan kommunen rettet punktet i Danmarks Adresse Register (DAR).
AWSbot henter oplysninger fra DAR via AWS Suiten. -
Comment from LarsBG
Det er ikke rigtigt. AWSbot tager eller har taget højde for at vi flytter adresse noden lidt. Mener det er inden for 25 meter.
-
Comment from LarsBG
Nu har jeg fundet det.
"Bemærk her kigger kun på lat/lon med 6 decimaler, så hvis en OSM bruger fx
har flyttet noden hen til hus døren flyttes den ikke tilbage igen."
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/2016-August/004683.html -
Comment from Hjart
Måske det kunne være en ide at opdatere https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Adresser med bl.a. dette
-
Comment from Jørn-osm
Det er 6 decimaler efter kommaet.
Det svarer ca. til 10 cm.
Kan udregnes med Haversine formelen.Ellers prøv at vælge punktet 976426025 i JOSM.
Ret breddegrad fra 55,249662 til 55,249663.
Længdegrad er uændret 11,3061718.Tryk ctrl-h, vælg faneblad "Koordinater", her ses at
punkt 976426025, Guldborgvænget 22, 4230 Skælskør, er flyttet 0,11 m. -
Comment from Jørn-osm
Prøv at kigge på punkt 960249124.
En bruger har flyttet en adressenode mellem version 2 og 3.
AWSbot har flyttet den tilbage 2,24 m mellem version 3 og 4.
Afstanden mellem version 2 og 4 er 0 m. -
Comment from LarsBG
Ud fra teksten troede jeg at det var mere en 10 cm. Men må indrømme at jeg ikke havde styr på formelen for det :-)
Men jeg bliver da lidt bange for at http://danmarksadresser.dk/rapporter-fejl vil bloker mig for at spame dem hvis det skal den vej igennem ....
-
Comment from LarsBG
Lige for at følge op på reglerne for placering af husnummer. http://danmarksadresser.dk/file/534981/vejl-bek-ver-2-0-20141211.pdf
Se figur 3
I § 12, stk. 1 præciseres det, at de enkelte dele af adressebetegnelsen skal
fastsættes sådan, at de angiver adgangsvejen frem til den ”ting”, som adressen
hører til.
Adressebetegnelsen vil således fungere som en vejbeskrivelse, som eksempelvis
”Lærkevej 14A, 2. th”, der beskriver den samlede adgangsvej fra ”Lærkevej” gennem
indgangsdøren, som har husnummer ”14A” til den rigtige éntredør, som ligger
på anden sal til højre.
Hvis adressen hører til et ubebygget areal angiver husnummeret adgangsvejen ind
på dette.Tidligere var reglen, at adressens adressepunkt skulle ajourføres årligt. I den nye
adressebekendtgørelse skal adgangspunktet ajourføres løbende, såfremt der sker
ændringer.
Ways (17)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |