Changeset: 44848349
"A P Møllers Vej" og "A P Møller Kollegiet" rettet til officiel stavemåde uden punktummer.
Closed by MicDK
Tags
created_by | iD 2.0.2 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Geodatastyrelsen (Denmark) |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Jørn-osm
Hvor er det den officiel stavemåde kan ses?
På danmarks adresser ses det forkortet navn "A P Møller Koll".
http://danmarksadresser.dk/danmarks-adresser/0/42?x=10.5886184054926&y=55.055620483558&zoom=12For mig ligner det mere en fejl kommunen burde rette.
-
Comment from MicDK
Tak for kommentaren
Den officielle stavemåde (uden punktummer) fremgår af ois.dk og BBR-meddelelser.
Det er korrekt, at her står der også "A P Møller Koll". Jeg har på Google Maps fundet vejskilte med "Kollegiet" udskrevet, og kollegiets administration angiver sin vejadresse som "Kollegiet".
Samtidig er "Koll" er ikke et ord, og derfor har jeg taget mig friheden at udskrive det som "Kollegiet". Det vil heller ikke give problemer ved søgning på vejnavnet, da endelsen "egiet" jo ligger sidst i vejnavnet.
Summa summarum kan der argumenteres for kun at skrive "Koll", men jeg har vurderet , at det vil give flere informationer til brugerne at skrive "Kollegiet".
-
Comment from Hjart
Med hensyn til stavemåder mm kan det være godt at være opmærksom på http://danmarksadresser.dk/file/383079/ds-vejledning-retskrivning.pdf
-
Comment from Hjart
Bemærjk desuden at Google ikke tillader bl.a. "konkurrenter" (herunder OSM) at anvende deres produkter (i dette tilfælde Maps & Streetview). Derfor bør vi som OSM bidragsydere afholde os fra dette.
-
Comment from AsgerFrank
Ja så det er godt Mapillary sommetider kan substituere for et gadekig, men er desværre ikke her.
-
Comment from Hjart
I tilfældet med Mapillary er det godt at man ved manglende "gadekig" selv kan lave nogle ;-)
-
Comment from Jørn-osm
Vi er enige om at der bør stå kollegiet uden forkortelse.
Så der er altså en fejl.Denne fejl er tidligere blevet rettet via oisfixes.
http://oisfixes.iola.dk/rettelser/178/Det er punktum eller ej der er spørgsmålet?
Og hvad med mellemrum?På http://apmoellerkollegiet.dk/ cirka midt på siden
ses forskellige stavemåderunder "firmainformation" er der mellemrum foran Møller
A.P. Møller Kollegietunder "adresseinformation" mangler mellemrum foran Møller
A.P.Møller KollegietBegge stavemåder har dog punktum med.
-
Comment from Jørn-osm
Når et vejnavn rettes uden at adressenoder rettes giver det fejl:
http://tools.geofabrik.de/osmi/?view=addresses&lon=10.58950&lat=55.05388&zoom=17&overlays=street_not_found -
Comment from Jørn-osm
Problemet med vejskilte er at de godt kan være forskellige på den samme vej.
Jeg mener vi bør følge det der er Danmarks Adresse Register(DAR) og som kan ses på danmarksadresser.dk
Er der noget der ikke stemmer bør kommunen have besked, så det kan blive rettet.Er der undtagelser bør de stå på wikien, f.eks. N. Markvej rettes til Nordre Markvej.
På wikien står at "Forkortelser er altid med punktum."
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Vejnavne#EksemplerSom jeg læser vejledning omtalt tidligere, passer wiki og vejledningen sammen.
Ways (10)
- A P Møller Kollegiet (23917429), v7
- A P Møllers Vej (420504631), v2
- A P Møllers Vej (12366346), v38
- A P Møllers Vej (398047574), v4
- A P Møllers Vej (330200747), v6
- A P Møllers Vej (398047575), v2
- A P Møllers Vej (23257700), v23
- Sundbrovej (12366348), v16
- A P Møllers Vej (23917486), v15
332653097, v2
Relations (3)
- 931 Faaborg - Svendborg - Nyborg (6250152), v10
- 930 Rudkøbing - Svendborg - Nyborg (6250070), v8
- 810U - Rudkøbing - Svendborg - Odense (6835592), v5
Nodes (10)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |