Changeset: 45164647
Updated data i my local area: new lake put in not shown on google aerial maps yet. a silo was marked as a lake deleted that. changed our road from highway to residential road
Closed by CoreOnCrack
Tags
created_by | iD 2.0.2 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Bing aerial imagery |
locale | en-US |
Discussion
-
Comment from Hjart
When was Anni & Kaare's Sø created? Also on current Geodatastyrelsen imagery (from spring 2016) a smal lake is actually visible where you deleted it.
-
Comment from Hjart
Also, do you speak danish?
-
Comment from CoreOnCrack
Hi and yes i speak danish
Søen jeg tilføjede er et regnvands basin/sø til de nye udstykninger i området, de er nettop færdige med at lave vejen rundt om den, du er velkommen til at komme forbi og se.
den "sø" jeg slettede er en gylleboholder ved en af gårdene ikke noget jeg vil klassificere som sø.
jeg rettede den blinde vej så den har fået korrekt navn krageholmvej og rettede fra highway til normal villavej.
-
Comment from CoreOnCrack
Jeg kan linke til nogle billeder af søen ? og gylle tanken men så skal jeg lige tage billeder af gylletanken først, bare zoom ind på google maps
-
Comment from Hjart
Bemærk at vi ikke bruger Google maps overhovedet her (fordi de har copyright på deres ting og ikke tiillader det).
-
Comment from Hjart
Jeg har svært ved at forestille mig at der er en gylletank på det sted. Har du personligt været forbi den fornyligt?
-
Comment from AsgerFrank
iD angiver, fint, at du har brugt Bing, men den er tit forældet, og der ses da også på Bing to gyllebeholdere, men på normalt brugte SDFE/GST forårsfoto 2016 er der i stedet to damme, med andehus i midten, efter gården er revet ned.
-
Comment from AsgerFrank
Ude i iD's baggrundslag-vælger th. kan man normalt vælge og foretrække Geodatastyrelsen.
Men hov jeg ser at der i dit ændringssæt står locale en-US (udlandet?), jeg ved ikke om det betyder at du så muligvis kun har kunnet vælge Bing. -
Comment from Hjart
Jeg vil gætte på at grunden iD i det her tilfælde er startet et eller andet sted uden for DK og så er flyttet hertil. Ellers ville den vel vælge "Geodatastyrelsen" (burde vi ikke forsøge at få lavet det navn om til det nuværende "SDFE" eller hvad det nu er?)
-
Comment from CoreOnCrack
Har tjekket det og du har ret, gylletanken er væk nu og der er faktisk en sø stedet for gylletanken.
Så min sletning af den runde sø hvor der tidligere var gylletank var forkert, jeg beklager. Resten er heldigvis rigtigt nok.
-
Comment from Hjart
Det er ok. Nu har du erfaret at luftfotos ikke nødvendigvis er helt up-to-date :-)
-
Comment from CoreOnCrack
yes ligesom man ikke kan se regnvands søen endnu. jeg bor i området så var oppe og tjekke :-)
Hvordan retter jeg min sletning af søen, elelr skal jeg tegne den igen for der er faktisk en mere hvor den anden gylle tank var efter at have tjekket det helt op!
-
Comment from Hjart
Du må gerne bare tegne den igen. At rulle en sletning eller lign tilbage kræver lidt teknisk specialviden og for en begynder er det generelt bedst at koncentrere sig om at blive dus med de grundlæggende ting.
Ways (4)
Nodes (17)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |