Changeset: 45241919
Corrected and speciffyed trails ind nordfyns kommune 17.01.2017
Closed by Nordfyns Kommune
Tags
created_by | JOSM/1.5 (11223 en) |
---|---|
source | Ortophoto and local knowledge |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hvad er formålet med disse tags?
Bemærk at jeg før jul har brugt det meste af en uges tid på at rette stort set alt hvad du har lavet på Nordfyn idet hovedparten var deciderede fejl. -
Comment from Nordfyns Kommune
Hej Hjart
Det er da noget rod, hvis vores tilføjelser til OSM er forkerte. Det er bestemt ikke formål med vores bidrag.
Formålet vores bidrag er at kommunalside at klassifere samtlige stier i Nordfyns kommune i forhold til den officielle landsdækkende standard for stiklassifisering kaldet SAMKOM:
Læs mere her: http://vejdirektoratet.dk/DA/vejsektor/samarbejde/kommuner/samkom/Documents/stiklassificering.pdfKan du udpege mere konkret, hvilken fejl der er tale om så vi få rettet op på det ?
-
Comment from Nordfyns Kommune
Samkom tag'et er dokumenteret her:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/samkom_tag -
Comment from Hjart
Tak. Jeg skal lige have lidt tid til at sætte mig ind i dokumentet.
Indtil videre bør det bemærkes at OSM er et internationalt projekt der også her i landet i store træk har udviklet sig uafhængigt af officielle data og at terminologier og klassifikationer fra de officielle systemer i en del tilfælde ikke vil kunne overføres direkte til OSM.
Bemærk specielt at langt de fleste af os der jævnligt (eller næsten dagligt) redigerer OSM kun i begrænset omfang (primært for at tjekke navne) skeler til de officielle data.
Som et eksempel på en decideret fejl du har lavet kan tages http://www.openstreetmap.org/way/158210721/history. Her har du omklassificeret en skovvej (highway=track) til sti og yderligere tilføjet en række tags der dels ikke giver mening for en skovvej og dels er overflødige i forhold til normale OSM konventioner. I går i Otterup lagde du en sti ovenpå en eksisterende highway=track http://www.openstreetmap.org/way/111829494 (som efter min vurdering retteligt bør tagges således) . Det går heller ikke.
Jeg havde desværre ikke i første omgang tid til at tjekke hvad du lavede, men da jeg først fik set nærmere på det og kunne konstatere at du stadig ikke havde svaret på vores oprindelige henvendelse, besluttede jeg mig til blot at gennemgå det hele og endte med praktisk taget at revertere hovedparten. -
Comment from Nordfyns Kommune
Hej Hjart
Tak for din hurtige tilbagemelding.
Det er beklageligt vi har indlagt dubletter og lavet forkerte omklassificeringer.Vi ønsker på ingen måde at tilrettet i en forkert retning, men ser et potentielle og en synergi I at bruge OSM som datakilder og vedligeholde/klassificere kommunens stier på OSM, frem og gøre det i en lokalt GIS-tema.
Vi vil gennemgå vores rettelser og vil formodentlig tilføje SAMKOM-taget til en række veje og stier. Samkom tag'et kan principielt bliver brug på landsplan af alle danske kommuner. Kan vi gøre noget for at sikre beritigelsen af SAMKOM tag'et, ud over at dokumenteret på https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/samkom_tag ?
Vi håber communitiet vil acceptere dette tag :-) -
Comment from Hjart
Jeg kan naturligvis også se et potentiale i et samarbejde mellem alle os amatører i OSM og det offentlige.
Min erfaring indtil videre er dog at kommunale aktører og lign uden dybere forståelse for OSM's baggrund og ånd mm, på kort tid (fordi de i modsætning til de fleste amatører gør det på fuld tid) kan skabe en masse ravage og flere gange nu har sendt mig (fordi det primært er mig der har den nødvendige ekspertise og tid vel at mærke) på overarbejde med oprydning.
Jeg faldt lige over dette meget passende blogindlæg: https://www.openstreetmap.org/user/RAytoun/diary/40266 (bemærk specielt de sidste sætninger).
Indtil videre vil jeg anbefale at folk der har planer om projekter i stil med jeres i første omgang deltager i projektet på lige fod med os andre ved at redigere mindre lokale ting, som f.eks. forretninger, bygninger, søer, stier, seværdigheder osv.
Jeg vil også anbefale at i præsenterer jeres projekt og tanker på vores postliste (se https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:WikiProject_Denmark#Kontakt).
Jeg tror ikke umiddelbart at nogen af os har været opmærksom på det der forslag til nyt tag, da de fleste kun lejlighedsvist følger med her.
Ways (2)
Nodes (3)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |