Changeset: 45928060
Dodanie DW320
Closed by szalona_entropia
Tags
created_by | iD 2.1.2 |
---|---|
host | http://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Geoportal.gov.pl (Orthophotomap) |
locale | pl |
Discussion
-
Comment from maraf24
Nie ma takiej drogi wojewódzkiej jak DW320.
I sam ją z tych dróg usuwałem. - Comment from szalona_entropia
-
Comment from maraf24
http://dsdik.wroc.pl/infrastruktura/wykaz-drog-wojewodzkich-na-dolnym-slasku.html
Dodam jeszcze, że na drogach, które tak pooznaczałeś, nie ma żadnych numerów.
Wiem, bo wiele z nich przejechałem i właśnie to zwróciło moją uwagę, że w OSM jest coś nie tak z DW. -
Comment from szalona_entropia
Na stronie DSDiK nie ma wykazu dróg wojewódzkich, które nie są w zarządzie tej instytucji, zresztą jest to nawet napisane w nagłówku ("Aktualny wykaz dróg wojewódzkich w województwie dolnośląskim, na których zarząd sprawuje DSDiK"). Nie ma tam zatem DW, które w całości przebiegają w granicach miasta na prawach powiatu Wrocław.
-
Comment from maraf24
Są to więc drogi wojewódzkie, które nie podlegają pod województwo, nie są w ogóle oznakowane oraz nie spełniają głównej roli dróg wojewódzkich, czyli "stanowiące połączenia między miastami, mające znaczenie dla województwa".
Wychodzi to na czysto teoretyczny twór, istniejący tylko na papierze.
Btw, te drogi zniknęły z ewidencji województwa w 2012, po ukończeniu obwodnicy autostradowej.
Z punktu widzenia OSM istotne jest jednak to, że numery nie mogą być w takiej sytuacji w ref, przeniosę je więc do unsigned_ref, skoro aktualny dokument z ZDiUM ich używa. -
Comment from szalona_entropia
Co to jest "ewidencja województwa"? Drogi cały czas figurują w ewidencji ich zarządcy, czyli wrocławskiego zarządu dróg.
Co z tego, że nie podlegają pod województwo? DK5 i DK94 we Wrocławiu też nie podlegają pod GDDKiA, czy to oznacza, że nie są drogami krajowymi? Zgadzam się, że istnienie tych dróg jest bez sensu, ale z formalnego punktu widzenia one niczym się nie różnią od wszystkich innych DW. To, jaką rolę spełniają w sieci drogowej uwzględnia się w tagu highway, a nie ref.
Odnośnie "unsigned_ref" to co powiesz o tagach dla dróg powiatowych, powszechnie występujących na mapie? Przecież w terenie nigdzie tych numerów nie uświadczysz. Więc zgodnie z Twoją logiką musiałbyś je teraz wszystkie pozamieniać na unsigned_ref. -
Comment from maraf24
Brawo, doszedłeś do prawidłowej konkluzji.
Numery dróg powiatowych nie występujące w terenie (z rzadka zdarzają się wyjątki) mają być w unsigned_ref.
Tak wyszło - najpierw był tylko ref, a gdy zaczął się problem z numerami, których nie ma w terenie, to jako sposób poinformowania nawigacji, że numeru nie widać i nie ma co go prezentować kierowcy, zaproponowano unsigned_ref.
Taginfo podpowiada, że pomysł jest z USA. -
Comment from szalona_entropia
A jeszcze niedawno mnie przekonywano, że mapa jest nie tylko dla kierowców.
Numery dróg powinny być widoczne. Często np. informacje o przebudowach/zamknięciach dróg są podawane jako "przebudowa drogi XXXXY". Na OSM jest duża szansa że taką drogę znajdę, właśnie dlatego że jest ta informacja w ref. Na żadnej innej mapie mi się to nie uda. -
Comment from maraf24
Nie możesz polegać w tym zakresie na OSM. Numery dróg niewystępujące w terenie są praktycznie nieweryfikowalne przez użytkowników OSM, więc nie można im wierzyć. Mogą (i są) niekompletne i nieaktualne.
A nikt nie będzie regularnie śledził zmian i ich wprowadzał, bo te numery, jako niewidoczne w terenie, nie będą przydatne dla ogromnej rzeszy użytkowników OSM.
Byłyby przydatne zarządcy drogi lub wykonawcy robót, ale oni mają swoje źródła i też nie będą polegać na OSM w którym ktokolwiek może sobie dane pozmieniać. -
Comment from szalona_entropia
Wybacz, ale ta argumentacja mnie nie przekonuje, bo można ją zastosować też do innych elementów mapy. Np. granice administracyjne (zwłaszcza te niższego szczebla) - nijak nie są weryfikowalne w terenie, też każdy może je pozmieniać w OSM.
Numeracja dróg jest bardzo łatwo weryfikowalna sprzed ekranu komputera - wystarczy spojrzeć w wykaz czy ewidencję dróg.
Nie bardzo jest też co śledzić, bo numery dróg powiatowych się raczej nie zmieniają..
To, że numeracja dróg powiatowych jest widoczna na OSM uważam za przewagę tej mapy względem innych internetowych map. A już co do numeracji dróg wojewódzkich to nie powinno być żadnych wątpliwości. -
Comment from maraf24
>To, że numeracja dróg powiatowych jest widoczna na OSM uważam za przewagę tej mapy względem innych internetowych map.
OSM to nie jest mapa, a baza danych.
To, czy widzisz jakiś numer zależy od autora renderingu danej mapy.
Użycie dwóch tagów zamiast jednego niczego tu nie psuje ani nie uniemożliwia - wciąż rendering, jaki chcesz mieć, jest możliwy.W OSM można umieścić każdy obiekt występujący w terenie i każdy jego atrybut, który da się jednoznacznie zweryfikować.
Umieszczamy jednak tylko wybrane obiekty wirtualne - jest to ustalane przez społeczność. Jest tego naprawdę mało - granice (i to nie wszystkie), rozebrane linie kolejowe (pod warunkiem, że jest jakiś ślad), drogi planowane (tylko jeśli są pewne i budowa wkrótce ruszy).To jest jednak inny temat-ja przecież nie chcę usunąć w ogóle numerów tych dróg z OSM, tylko umieścić je w innym tagu. I jest to działanie mające praktycznie uzasadnienie oraz stosowane w OSM od kilku lat.
-
Comment from szalona_entropia
Gdyby było stosowane to przecież nie widziałbym w okolicy numerów dróg powiatowych, bo zdążyłbyś je wszystkie pozamieniać na unsigned.
Co do powiatowych dróg to można dyskutować, ale nie widziałem jeszcze jakiejkolwiek mapy, która by ukrywała numery dróg wojewódzkich.
Myślę, że w ogóle byś się tą edycją nie zajmował, gdyby nie to, że kiedyś bazując na błędnym źródle pousuwałeś wrocławskie DW z mapy, a teraz chcesz wykazać że jednak postąpiłeś słusznie. -
Comment from maraf24
Nie wiem na czym polega Twój problem. Na problemie czytania ze zrozumieniem?
Już pisałem, że byłem na tych drogach i numeracji nie ma.
Pisałem też, że taka sytuacja jest uwzględniona od lat w OSM poprzez istnienie tagu unsigned_ref.
Do OSM nie kopiujemy wszystkiego, co nam wpadnie w ręce. To zawsze był i jest projekt, gdzie liczy się wiedza lokalna i stan aktualny.
Być może źle projekt wybrałeś. Może jednak Google Maps byłoby odpowiedniejsze? -
Comment from szalona_entropia
A przyglądałeś się czy aby na pewno wszystkie nazwy ulic są oznakowane w terenie? Na przykład ulica Żużlowców? Bo jeśli nie, to koniecznie musisz je przenieść do tagu unsigned_name.
Ways (1-20 of 22)
- 1
- 2
- Kaczeńcowa (447902377), v2
- Kaczeńcowa (134435202), v8
- Kaczeńcowa (412476743), v3
- Szachistów (224205252), v6
- Szachistów (23449712), v14
- Wędkarzy (40508904), v8
- Wędkarzy (190568835), v3
- Wędkarzy (33806240), v10
- Żużlowców (40508905), v13
- Żużlowców (350525578), v4
- Żużlowców (303499808), v5
- Rędzińska (419525720), v3
- Rędzińska (37698285), v12
- Rędzińska (190659343), v3
- Rędzińska (32298500), v21
- Maślicka (187284424), v7
- Maślicka (187284425), v4
- Maślicka (32939298), v11
447902378, v3309189751, v3
Relations (12)
- Droga wojewódzka nr 320 (6960779), v1
- Trasa Twierdzy Wrocław (2121881), v97
- RĘDZIŃSKA - Zajezdnia Obornicka (2394326), v53
- RĘDZIŃSKA - PL. JANA PAWŁA II (2394325), v34
- Zajezdnia Obornicka - RĘDZIŃSKA (2394503), v53
- PL. JANA PAWŁA II - RĘDZIŃSKA (51281), v57
- Pl. SOLIDARNOŚCI - PRACZE ODRZAŃSKIE (51273), v59
- BIEŃKOWICE - PRACZE ODRZAŃSKIE (2393935), v84
- Zajezdnia Obornicka - PRACZE ODRZAŃSKIE (2394497), v34
- Iwiny (Rondo) - PRACZE ODRZAŃSKIE (2394071), v90
- Pl. SOLIDARNOŚCI - Janówek (2394294), v40
- Zajezdnia Obornicka - PRACZE ODRZAŃSKIE (2394496), v62
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |