Changeset: 46359118
Stavefejl
Closed by Hjart
Tags
created_by | Vespucci 0.9.8.1.1228 |
---|---|
imagery_used | OpenStreetMap (Standard) |
source | Visit |
Discussion
-
Comment from DK7080BE
men Fakta har vist altid skrevet "fakta" på deres butikker og i deres reklameaviser og som logo bruger de: f,- https://fakta.dk/
-
Comment from Hjart
Hmm, tja. På deres hjemmeside staver de det også konsekvent med lille begyndelsesbogstav. Det har jeg aldrig rigtig tænkt over. Jeg har bare fulgt almindelige danske retskrivningsregler for navne. Skal vi så til at ændre dem alle?
-
Comment from osmviborg
ja :-)
-
Comment from Hjart
Ok :-). Der er pt ialt ca 340 faktabutikker i OSM: http://overpass-turbo.eu/s/mZj
Så er det bare at gå i krig. Hvem tager opgaven? -
Comment from osmviborg
Den som kan skrive et script der ordner det i ét hug ;-)
-
Comment from Hjart
Den som gør det bør være opmærksom på https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_Edits_code_of_conduct
Bemærk også at en rutineret JOSM bruger kan køre den der overpass søgning direkte i JOSM og ved hjælp af https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/TODO_list udføre opgaven indenfor forholdsvis kort tid. Bemærk også at der ofte er "corner cases" som et script ikke med rimelighed vil kunne fange. -
Comment from Hjart
Hov, der er vist en svensker der har fulgt med i vores diskussion: https://www.openstreetmap.org/changeset/46366571 :-)
-
Comment from AsgerFrank
En hel del butikker kunne skrives anderledes, hvis man skal gå ud fra den måde de selv brander sig på.
Det er faktisk i overensstemmelse med wiki'ens https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Shops#Name hvor det angives, at det er butiksskiltet eller hvad folk kalder den, man bruger.
For stor en mundfuld at give sig selv lov til at korrigere øvrige navne, sådan lige overnight, eller?
Eksempelvis må det korrekte efter butikkernes skilte og skrivemåder være:
KIWI, føtex, REMA 1000, ALDI
og
NETTO, LIDL (efter skilte og grafik, selvom de selv skriver Netto og Lidl i længere tekster.) -
Comment from AsgerFrank
En stor mundfuld skal forstås sådan, at jeg har overvejet at lave nogle af korrektionerne eller foreslå at man gør det hen ad vejen. Overvejelserne er dog foreløbig ikke kommet længere end til SuperBrugsen, hvor jeg har følt mig helt sikker.
-
Comment from Hjart
Jeg har leget lidt med nogle presets til JOSM i dag: https://github.com/Hjart/JOSM-presets . Den ene fil indeholder indtil videre standard stavemåder for supermarkeder og tankstationer. Kan i kigge lidt på dem og sige om de er ok?
-
Comment from osmviborg
Tankstationer kun på node, er det velvalgt?
-
Comment from AsgerFrank
Stavemåderne ser for mig rigtige ud. INGO kan diskuteres, for deres skilte og logo er ingo med småt, selvom de i tekster skriver lutter stort, dér vil jeg hælde til ingo som label. CamelCasen i minKøbmand tror jeg ikke rigtig på, for facadeskiltet er tydelig(ere) med stort Min, og deres tekster peger på at det skal opfattes delt som Min Købmand; sammenskrivning ses aldrig.
-
Comment from AsgerFrank
Nej hov, dit forlæg ER jo med stort, det er så blot en deling jeg foreslår, som Min KØBMAND.
-
Comment from Hjart
Jeg har leget med forskellige måder at gøre det på gennem årene, jcaviborg, og foretrækker nu blot at placere en node hvor standerne er. Men det skal bemærkes at jeg ikke har bil og derfor kun sjældent har brug for at frekventere sådan nogen og således kan forventes ikke at være opmærksom på evt problemer med det. Det er formentlig kun et spørgsmål om smag og behag. Jeg sætter dog generelt pris på at man har http://en.wikipedia.org/wiki/en:KISS_principle i baghovedet når man redigerer.
Asger, min lokale købmand er netop en "Min Kømand" og jeg har funderet længe (i årevis) over hvordan det skulle staves i OSM og hælder nu til at stave det uden mellemrum, idet det på deres logo kan være vanskeligt at afgøre om der er et eller ej og yderligere fordi udeladelsen får det til at fremstå mere "navneagtigt".Det skal iøvrigt bemærkes at man er velkommen til at oprette pull-requests (ændringsforslag på Github) og/eller kopiere og stjæle fra mine ovennævnte presets efter forgodtbefindende.
- Comment from Hjart
-
Comment from AsgerFrank
Det er et billede magen til jeg har set, og det synes jeg passer udmærket til "Min KØBMAND" (?)
-
Comment from AsgerFrank
Og så alligevel, skråsikker bliver jeg ikke, for søgning med "minkøbmand" viser at diverse varianter uden mellemrum også jævnligt er brugt.
-
Comment from Hjart
Ud af de 7 jeg umiddelbart kan finde, ser det ud til at jeg er ansvarlig for de 6 ;-)
-
Comment from AsgerFrank
Nåh ja, i kortet, det var nu en googlesøgning jeg prøvde, hvor Lokalavisen og div købmænd selv skrev det i ét. Til gengæld er det suspekt (støttende ét ord), at sitet minkøbmand.dk helt konsekvent altid skiller i to ord.
-
Comment from osmviborg
Det tog ikke mange sekunder at rette "node" til "node,closedway" ;-)
-
Comment from AsgerFrank
- bortset fra, at jeg lige tidligere har argumenteret for at logo/skilte tæller mere end fremtrædenerne i tekster. Jeg forstår godt du har grublet i flere år :-)
-
Comment from Hjart
Jeg vil ikke protestere, hvis du vælger en lidt anden stavemåde end jeg, Asger. Jeg synes det er svært at blive klog på hvilken der er den "rigtige". Det kan være vi bare skal se hvilken folk generelt foretrækker.
Bemærk også at kun en lille del af MinKøbmand butikkerne er med i OSM. Der er langt flere ude i landet. Mange af de *Spar* butikker vi har i OSM er ændret til bl.a. MinKøbmand.
Hvis nogen har mod på bede om en liste over butikker med en passende licens https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines#Step_3_-_License_approval
ville det være super ;-)
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |