Changeset: 46921450
Minor change
Closed by MichaelSoren
Tags
created_by | iD 2.1.3 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | None;OpenStreetMap GPS traces |
locale | en-US |
Discussion
-
Comment from Hjart
Bemærk at highway=cycleway bedst reserveres til stier beregnet til almindelige cykler og at jeg derfor vil rulle denne ændring tilbage
-
Comment from MichaelSoren
ok. :-) Jeg prøvede at fikse det der stor under fixme: "Der bør uploades yderligere gps-spor + konverteres til regulær ruterelation"
Kan du hjælpe mig og fortælle hvad det er ? -
Comment from Hjart
Ok :-) Den fixme lader til at være forældet nu idet der allerede er en ruterelation (med kun et medlem): https://www.openstreetmap.org/relation/4852048.
Denne gør at sporet vises på vores cykelkort: https://www.openstreetmap.org/#map=15/55.8627/12.2026&layers=C (du kan skifte til dette under "lag/layer" ikonet til højre på osm.org) -
Comment from Hjart
Jeg kan iøvrigt se tydelige https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Strava heatmaps i skoven, så jeg tror ikke den fixme er nødvendig længere overhovedet
-
Comment from MichaelSoren
ok.
Hvad mener du med at der skal oploades yderligere gps-spor? -
Comment from MichaelSoren
hvis du er til mtb, så skulle du prøve sporet en dag.
-
Comment from Hjart
Hvis du har gps-spor der er interessante for OSM, kan det være en god ide at uploade på https://www.openstreetmap.org/user/MichaelSoren/traces (hvilket jeg kan se du allerede har gjort i flere tilfælde)
-
Comment from Hjart
Jeg har desværre ikke nogen mtb-cykel, men overvejer det da :-)
-
Comment from MichaelHolstein
HJÆÆÆLP!
jeg er sgu kommet til at "slette" lystrup skov hvor mtb sporet er i. Hvordan kan jeg spole tilbage. (noob) -
Comment from osmviborg
Hvad nummer har ændringssættet?
-
Comment from MichaelHolstein
46952179 (tror jeg) ellers må vi længere tilbage. Hvordan gør man hvis man skal spole tilbage?
-
Comment from osmviborg
Sporet, skoven, var der stadig, men uden tag. Jeg har tagget skoven igen.
-
Comment from osmviborg
Skal noget tilbageføres kan du bruge dette plugin: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/Reverter
-
Comment from MichaelHolstein
TUSIND TAK for hjælpen.
Jeg har tilføjet reverter til min JOSM.
Så retter jeg sporet til igen, og piller fingrene fra skoven :-)
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |