Changeset: 47285214
Vasaloppsspåret fårn survey.
Closed by AndersAndersson
Tags
build | 2.5 |
---|---|
created_by | Potlatch 2 |
version | 2.5 |
Discussion
-
Comment from fatuus
Kul att du registrerar Vasa-sträckan.
Hur resonerar du kring de delar av spåret där Vasaloppets naturreservat inte går där loppen egentligen går. Om man tittar på överlägget med GPS-spåren t.ex här: http://www.openstreetmap.org/node/251991208
Så ligger de strax norr om sträcka i OSM.
Naturreservat lirar inte med den egentliga sträckningen.... -
Comment from AndersAndersson
Hej!
Jag har tänkt på samma sak förut, och nu när jag åkt delar av sträckan så verkar det som att det på många ställen är omdraget för att förhindra problem med vatten de år då det är varmt när loppet körs.
Jag har ingen aning om ifall länsstyrelsen ändrat naturreservatet utifrån detta. Importen av naturreservat i OSM gjordes för 7 år sedan.
Jag tycker nog att spåret egentligen borde dras ungefär där det går i verkligheten, även om det är utanför reservatets gränser. Troligen så varierar nog den exakta sträckningen lite från år till år beroende på tillfrysning av myrar m.m. -
Comment from fatuus
Jag försökte hitta något beslut om ändring av naturreservatet. Men det verkar vara samma sträckning sedan bildandet 1993.
Jag tycker också att stigen och spåret skall dras om där det faktiskt går.
Ways (1)
Nodes (5)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |