Changeset: 48229294
PL, adding wikidata entries. Partially for fixing iD bug that removes them: https://github.com/openstreetmap/iD/issues/3987
Closed by rmikke
Tags
created_by | JOSM/1.5 (11826 pl) |
---|---|
source | Wikipedia plugin |
Discussion
-
Comment from Mateusz Konieczny
Nie wiem jak dodawałeś, więc nie wiem gdzie buga zgłosić - ale przynajmniej część z nich to disambigi, np http://www.openstreetmap.org/way/39357572
-
Comment from Mateusz Konieczny
O, widzę https://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Plugin/Wikipedia
Ale nadal nie widzę gdzie bugi zgłaszać (disambigi dość łatwo wykryć, narzędzie do masowego dodawania linków do Wikipedii powinno sobie z tym radzić)
-
Comment from rmikke
. Do disambigów jest narzędzie, tylko autor je trochę popsuł z punktu widzenia wydajności poprawiania błędów, jeszcze nie wymyśliłem jak to obejść lub co zgłosić Yurikowi żeby zmienił.
-
Comment from rmikke
Ja wcześniej tym narzędziem polikwidowałem wszystkie disambiguation w prawie całej Europie, obu Amerykach, Australii, połowie Afryki, wszędzie, gdzie byłem w stanie coś wywnioskować z artykułu Wikipedii. A także w Chinach wspólnie z jednym Chińczykiem - on wiedział co robi, ja po nim formalności poprawiłem. Ale już wcześniej zauważyłem że w efekcie poprawiania innych błędów z wikidata wylazło całe mnóstwo nowych disambigów.
-
Comment from rmikke
I przede wszystkim - to nie jest bug, ktoś taki artykuł przypiął do obiektu...
-
Comment from Mateusz Konieczny
"I przede wszystkim - to nie jest bug, ktoś taki artykuł przypiął do obiektu... "
Ja bym się spodziewał że automatyczny dodawacz tagu wikidata by sprawdził czy ma on sens.
"Ja wcześniej tym narzędziem polikwidowałem wszystkie disambiguation w prawie całej Europie, obu Amerykach, Australii, połowie Afryki, wszędzie, gdzie byłem w stanie coś wywnioskować z artykułu Wikipedii."
wielkie dzięki! Czy na myśli masz ten plugin do JOSMa czy też inne narzędzie? -
Comment from rmikke
Narzędzie do disambigów zanjdziesz tu: https://www.mediawiki.org/wiki/User:Yurik/OSM_wiki_tag_problems
Wcześniej miało postać prostej, odświeżanej przez Yurika ręcznie tabelki. Nowa wersja jest o tyle lepsza, że nie trzeba ganiać Yurika, żeby odswieżył, ale poprawia się na jego podstawie wyraźnie wolniej. -
Comment from Mateusz Konieczny
Hm, a w czym stara tabelka była lepsza? Bo z tego co widzę to jest to lepsza wersja mojego wykrywania błędów (jeśli chodzi o disambigi).
A jeśli stara tabelka była lepsza to powinno być dość proste zrobienie narzędzia które wykorzystuje to query i automatycznie taką tabelkę buduje.
-
Comment from rmikke
1. Pokazywała wszystkie obiekty na jednej stronie, a nie cykała po dziesięć, ale to najmniejszy problem,
2. Obiekty były posortowane najpierw po języku, więc łatwo było oblecieć Polskę. Pewnie dałoby się to nowe zapytanie przefiltrować po języku, ale nie umiem,
3. Bardzo przyspieszał mi pracę link do edycji obiektu w iD w tabelce. Do JOSM też był, ale szybciej wychodziło w iD. -
Comment from Mateusz Konieczny
ad 1 - w ostatniej linijce jest "LIMIT 10"
zmień na "LIMIT 100" by szukało po 100 obiektów (lub na inną wartość).
-
Comment from Mateusz Konieczny
as 2 w linijce 14
" # FILTER( STRSTARTS(STR(?wpTag), 'https://pl.wikipedia')) ."
skasuj znak "#".
To ograniczy wyszukiwanie do stron w plwiki (w praktyce - ograniczy do Polski)
-
Comment from Mateusz Konieczny
ad 3 jak przerobisz te wyniki które już wygenerowałem dla Polski na https://matkoniecz.github.io/OSM-wikipedia-tag-validator-reports/Polska.html to mogę zacząć importowac dane z tego narzędzia. Ewentualnie możesz poprosić by ktoś zrobił bookmarklet który będzie dynamicznie dodawał liniki do edycji w iD
-
Comment from rmikke
Na to, to już wpadłem, dlatego to najmniejszy problem :D
-
Comment from Mateusz Konieczny
Co do samego naprawiania disambigów - czy przydałoby się by na https://matkoniecz.github.io/OSM-wikipedia-tag-validator-reports/Polska.html były wylistowane strony jakie z danego disambiga wychodzą razem z informacjami o nich (odległość pomiędzy położeniem obiektu w OSM a położeniem według wikidata, początek artykułu, może coś jeszcze)?
-
Comment from rmikke
Tak,to chyba lepiej nie, grozi wprowadzaniem nieprawidłowych linków. Natomiast gdyby dało się wyciągnąć obiekty, które według wiki są blisko (góra kilometr) i do tego zarówno z wiki, jak i z OSM rodzaj miejsca (wieś,przysiółek, osada leśna, część miasta), to by mocno przyspieszyło.
-
Comment from rmikke
Rodzaj miejsca jest istotny o tyle,że wieś i osada leśna o tej samej nazwie potrafią leżeć blisko siebie i mieć osobne artykuły na Wikipedii.
-
Comment from Mateusz Konieczny
Problemem jest to że miejsce może nie mieć lokalizacji na WIkipedii i w Wikidata.
Wtedy wylistowanie obejmowało by
- to do czego disambig linkuje (prawdziwy cel może być pominięty, niektóre pozycje byłyby bez danych o położeniu)
- to co jest blisko według wikidata (i może też Wikipedii)Dla każdej pozycji można podac odległość i początek hasła + może jakieś dodatkowe dane (typu osada leśna)
W zestawieniu nie byłoby haseł których nie ma w disambigu i nie mają podanego położenia w wikidata.
Może lepiej zacząć od dodanie wikipedia/wikidata do wszystkich lokalizacji z Wikipedii/Wikidanych które mają położenie geograficzne, przy okazji poprawiając disambigi (choć trudno powiedzieć ile tego jest - to może iść w tysiące albo i w setki tysięcy dla samej Polski). Może zrobię to dla mojej pobliskiej okolicy i wtedy ocenię na ile to wykonalne.
-
Comment from rmikke
No właśnie idea jest taka, że jak mi automat wybierze jeden artykuł z Wikipedii (względnie dwa, jeli osada jest blisko wsi), to wystarczy rzucić okiem, skopiować tytuł i koniec śledztwa, a jeśli nic nie będzie tak dobrze pasować, to trudno, niech nie pokazuje nic, zrobię standardowe śledztwo z disambiga. A jeśli mi do każdego obiektu wyświetli listę, to mi to specjalnie pracy nie przyspieszy - wolę dla części obiektów mieć podpowiedź dobrą, niż dla wszystkich jakąś.
A pomysł z pasowaniem obiektów do wikipedii według pozycji z wikidata jest dobry, tylko zostawiłbym to na późniejszy etap - naipierw uporządkujmy błędne dane, potem kombinujmy jak dodawać nowe.
-
Comment from Mateusz Konieczny
ad 3 - poprosiłem na https://www.mediawiki.org/w/index.php?title=Topic:Twnti584yjng6fcc&topic_showPostId=twq6qucejcrwscsz&fromnotif=1#flow-post-twq6qucejcrwscsz
W rezultacie pojawił się link do edycji
- Zakrzówek (25063806), v10
- Stopień Wodny Kościuszko (25074511), v3
- Rudawa (25113192), v5
- Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (25131339), v18
- Białucha (25441125), v9
- Park Krakowski (25506183), v10
- Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (26195267), v43
- Czarny Staw Polski (29239574), v8
- Kościół pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza (29248411), v14
- Wyżnia Kira Miętusia (29283414), v11
- Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince (30176151), v9
- Kościół pw. Bożego Ciała (33291029), v26
- Cyrhla (38948012), v15
- Kościół pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej i Świętej Małgorzaty (39243627), v24
- Pałac Sztuki (39357526), v7
- Akademia Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki (39357536), v9
- Pałac Pod Krzysztofory (39357572), v13
- Kamienica Pod Jaszczurami (39365377), v8
- Dom Wenecki (39365380), v10
- Pałac Zbaraskich (39365385), v13
- Wróżenice (31885518), v4
- Szczepanów (31888011), v14
- Słupiec (31888424), v13
- Modrzany (31890068), v10
- Miroszów (31890098), v12
- Marszowice (31890616), v15
- Tochołów (31887890), v14
- Smroków (31888408), v11
- Śmiłowice (31888416), v15
- Śledziejowice (31888444), v12
- Wola Więcławska (31886470), v13
- Wola Rzędzińska (31886518), v14
- Widoma (31887444), v14
- Zdzięsławice (31884448), v14
- Zakępie (31884859), v9
- Wronin (31885520), v12
- Tropiszów (31887876), v14
- Trątnowice (31887881), v15
- Żębocin (31884444), v11
- Zielenice (31884423), v15
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |