Changeset: 48775020
Læsø
Closed by Ernst Poulsen
Tags
created_by | iD 2.2.1 |
---|---|
host | http://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | Geodatastyrelsen (Denmark) |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Jørn-osm
Jeg vil gerne kende begrundelsen for disse ændringer.
Jeg synes det ligner private indkørsler og havde derfor tilføjet
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Tag:service%3Ddriveway
, men det er fjernet nu.Se også:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Map_Features#Veje_.28Roads.29 -
Comment from Ernst Poulsen
Du har sådan set ret i, at de små stik-veje ned til gårdene skal have dobbelt-tagget som "Indkørsel"
Highway = service
Service = drivewayFor et par år siden spurgte jeg Søren Johannesen som blot foreslog at markere vejene som serviceveje. Men vi har lige vendt emnet igen, og han giver dig ret. Derfor skulle jeg ikke have reduceret det til eet tag på den håndfuld veje på Læsø.
Når jeg i sin tid gik i gang med at ændre det, var det fordi jeg troede det hang sammen med visning af vejnavn. Jeg synes nemlig, at det støjer på kortet, når korte veje ned til enkeltgårde også har vejnavn. Hvis der er en hel stribe gårde langs en vej, giver det en hel stribe gentagelser af vejnavnet.
Jeg spurgte Søren (as usual), og hans oplæg var, at veje, der kun går ned til een gård ikke bør have vejnavn på, mens man kan sætte det på, når vejen går ned til to eller flere gårde.
Målet må jo være at få et nogenlunde ensartet osm-grundlag / kortbillede, så er løsningen ikke at:
1) Stikvejene ned til gårdene får tilføjet to tags (som du har påpeget)
2) De får kun tilføjet vejnavn, hvis der ligger flere huse på vejen? -
Comment from Jørn-osm
Jeg synes ikke det er løsningen.
Prøv at f.eks. at se Birkelyvej 1.
https://www.openstreetmap.org/node/342869589Der er kun et hus nummer på hele vejen.
Vejen er endnu ikke tegnet, men der vil kun skulle bruges et vejstykke,
der ville ende i https://www.openstreetmap.org/node/1499075922Jeg vil mene den skulle tages som en indkørsel.
I følge din løsning skulle den ikke have noget navn, da der kun er et hus.
Hvor skulle vejnavnet så være?Der meldes også fejl, hvis der er for langt mellem adressenoden og vejnavnet.
https://tools.geofabrik.de/osmi/?view=addresses&lon=9.64912&lat=55.06259&zoom=16&overlays=buildings,buildings_with_addresses,postal_code,entrances_deprecated,entrances,no_addr_street,street_not_found,place_not_found,misformatted_housenumber,nodes_with_addresses_defined,nodes_with_addresses_interpolated,interpolation,interpolation_errors,connection_lines,nearest_points,nearest_roads,nearest_areas,addrx_on_nonclosed_way
Jeg har set indkørsler der er meget lange rundt om i jylland.Så jeg mener der skal vejnavn på indkørsler også.
-
Comment from Ernst Poulsen
Birkelyvej (som jeg har indtegnet nu), er helt klart en undtagelse, som der ikke er ret mange af. (Hvor ellers en på Læsø ser man en 100 meter-indkørsel få sit eget vejnavn). Den kan håndteres blot ved at tilføje vejnavn til denne ene "Indkørsel".
Ulempen ved at tilføje vejnavne på alle indkørsler er helt klart, at det tilføjer en masse unødvendig støj, der ikke hjælper kortlæseren. Når man ser en bivej på landet, hvor der ligger en stribe gårde langs vejen, ved man jo godt, at de som hovedregel har samme adresse som den bivej, deres indkørsel fører ned til. Det gælder vel i 98 % af alle tilfælde.
Lad mig citere det svar jeg fik fra Søren Johannesen: "Tommefingerregel som jeg har fået at vide af en adresseekspert - hvis der er to adresser/husnumre nede ad en servicevej - så putter man vejnavn på servicevejen - hvis kun en adresse så putter man ingen vejnavn på"
-
Comment from Jørn-osm
Der er tusind vis af eksempler på små veje med kun et hus nummer f.eks. Lillevej 1:
Den burde være taget som en indkørsel synes jeg.
http://www.openstreetmap.org/way/114039932Der er også eksempler på lange indkørsler med kun et hus f.eks. Enebovej 1:
Den burde også være taget som en indkørsel synes jeg.
https://www.openstreetmap.org/way/115650784Jeg læser din kommentar om "at man godt ved de har samme adresse", som at vi er enige om indkørslen har et navn.
Det og kommentaren om at det støjer lyder for mig som "Tagging for the renderer".
Ved at undlade korrekte data kommer kortet til at se ud som ønsket.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tagging_for_the_rendererDer findes mange udgaver af kortet. Jeg ved ikke hvilket kort det støjer på, men kan se at f. eks. Cykelkort https://www.openstreetmap.org/#map=18/57.26580/10.97182&layers=C
viser færre navne end Standard kortet https://www.openstreetmap.org/#map=18/57.26580/10.97182&layers=C.
Det ville være en bedre løsning at kontakte dem der tegner dit kort. Så kunne de rette måden at vise kortet på.Endelig vil jeg anbefale "adresseeksperten" læser sidste afsnit her:
If a road is made up of several/many ways, all ways should carry the name and/or ref tags.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Editing_Standards_and_Conventions#Miscellaneous -
Comment from Jørn-osm
Link til standard kortet var forkert, her er det rigtige:
https://www.openstreetmap.org/#map=18/57.26580/10.97115 -
Comment from Ernst Poulsen
Du læser mig forkert.
Jeg mener ikke, at alle typer af indkørsler er en del af vejen. Fx. opfatter jeg en indkørsel på en privat villagrund blot som det - en indkørsel. Intet andet. Og i langt de fleste tilfælde, vil det være unødigt støj at opmærke fx. indkørsler på villagrunde.
Jeg har fanget, at service-veje op til gårde ud over service-tag'et også kan mærkes som indkørsel. Det skal jeg nok benytte for fremtiden.
Men jeg kommer ikke til at bruge tid på at opmærke en masse gårdindkørsler med vejnavne, når det ser støjende ud på det mest brugte standardkort. Hvis det en dag bliver ændret på standard-kortet, så kan man altid gå tilbage.
Det overbeviser mig ikke, at man kan finde et par få undtagelsestilfælde, hvor indkørsler har et unikt navn. Her kan man bare mærke de få undtagelser op - problem solved.
Sagt med andre ord: Jeg holder mig blot til de råd, jeg har fået af Søren Johannesen.
I mellemtiden er der tonsvis af andre opgaver, som vil give større værdi i osm-regi - både herhjemme og især i udlandet. I første omgang har jeg tænkt mig at koncentrere mig om at færdiggøre tagging af arealer på Læsø.
Fortsat god tagging. :-)
Ways (12)
- Lille Strandgårdsvej (413001511), v2
- Lille Strandgårdsvej (413001513), v2
- Lille Strandgårdsvej (413001510), v2
- Hals Skolevej (413001495), v2
- Hals Skolevej (413745851), v2
- Hals Skolevej (413001494), v2
- Hals Skolevej (413001498), v2
- Hals Skolevej (413001496), v2
- 486870788, v2
- Stoklundvejen (413001527), v2
- Stoklundvejen (413001526), v2
- Lille Strandgårdsvej (413001512), v2
Nodes (2)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |