Changeset: 48782319
Added missing part of building not present on current satellite images
Closed by Mannesson
Tags
created_by | iD 2.2.1 |
---|---|
host | http://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | Bing aerial imagery |
locale | en-US |
Discussion
-
Comment from Dalkvist
Hej, kul att du vill hjälpa till att göra kartan bättre.
Det är mycket att sätta sig in i början, ett par tips:När man karterat saker som bara har raka hörn, framförallt byggnader, så är det svårt att få det 100% rätt på fri hand. Det finns ett verktyg i editorn som gör det åt en, i ID som du använt har det kortkommandot “s”, finns också i menyn när man högerklickar på en linje.
Det är bra om man tar bort de gamla sakerna när man karterar en ut/om byggnad, gissar att de små parkerings vägarna inte går in i huset.
Om du har några funderingar så får du gärna skicka ett meddelande till mig.
Ways (1)
Nodes (6)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |