Changeset: 48798563
Justerat byggnadstyp
Closed by apparappar
Tags
created_by | iD 2.2.1 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | Bing aerial imagery |
locale | sv |
Discussion
-
Comment from Dalkvist
Hej, kul att du vill hjälpa till att göra kartan bättre.
Om du har några funderingar så får du gärna skicka ett meddelande till mig.
-
Comment from apparappar
Hej! Kul att se hur detta funkar, fantastiskt. Jag funderade faktiskt på hur man kan lägga till vatten som jag ser saknas t ex i Stockholms inlopp. Är det ok att lägga in små delar, t ex vattnet utanför Slussen. Är det i så fall bäst att använda punkterna för land så de ligger exakt kant i kant? Vad händer om jag gör något fel, upptäcks det snabbt då? Trist om jag skulle råka förstöra något. MVH Martin
-
Comment from Dalkvist
Normalt så är det bara att köra på men just havskusterna (natural=coastline[1]) lite speciella och det är rekommenderat att man använder josm[2] om man ska göra några större ändringar på dem för den kör lite kontroller och ger varningar om man gör något galet ;)
Annars så kan man alltid fråga efter hjälp på help.osm.org om det är något specifikt eller bara göra ändringarna och be folk på epostlistan[3] eller forumet[4] om kommentarer/tips
Vad tänkte du på vid slussen? att inte själva slussen syns är för att standard kartstilen lägger byggarbetsplatsen över, den syns på andra kartor[5]
[1]https://wiki.osm.org/wiki/Tag:natural%3Dcoastline
[2] https://wiki.osm.org/wiki/JOSM/Guide
[3]https://lists.osm.org/listinfo/talk
[4]https://forum.osm.org/viewforum.php?id=10
[5]http://tools.geofabrik.de/mc/#16/59.3211/18.0743&num=4&mt0=geofabrik&mt1=geofabrik-de&mt2=mapnik&mt3=geofabrik-topo -
Comment from apparappar
Ok, tack. Jag tror att jag väntar lite med "coastline" då och fortsätter med hus. Jag tog bara Slussen som ett exempel, såg att det saknades "coastline" där. Varför jag frågar om coastline är att jag laddade hem Placemaker till Sketchup och när den importerade Stockholm saknades vatten (den importerar inte landmassan tyvärr). Tack för bra hjälp! MVH Martin
Ways (1)
Nodes (7)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |