Changeset: 49435777
Tilføjelser/rettelser - Midtjylland
Closed by osmviborg
Tags
created_by | JOSM/1.5 (12389 da) |
---|---|
source | SDFE-data/survey/knowledge |
Discussion
-
Comment from Hjart
Jeg havde ellers lavet landuse=residential polygoner der stort set kun omfattede de områder der rent faktisk er beboede. I stedet for at lave en stor polygon har jeg i en del tilfælde lavet en multipolygon
-
Comment from Hjart
Se f.eks. Gjern https://www.openstreetmap.org/relation/4495093
-
Comment from osmviborg
Jeg vurderede at områderne er så tæt på hinanden, at det retfærdiggør at samle dem. Findes der nogen målestok for hvor lang der må være fra det ene skel til det andet, før det er separate områder, ud over ens egen?
-
Comment from osmviborg
Gjern ville jeg også beholde som to områder. Der er trods alt godt 100 meters separation.
-
Comment from Hjart
Jeg tror ikke (hvilket vil sige jeg ikke har 100% styr på hvad der sker internationalt) vi har nogen "officiel" regel eller "målestok" for det, så det er i vid omfang op til den enkelte mappers vurdering.
Jeg er bare lidt ked af du skrotter mit arbejde på den måde. -
Comment from osmviborg
Gjern er lavet som multipolygon, med det resultat at navnet kun ses på den ene halvdel, gælder også cykelkortet. Det er måske slet ikke så god en ide at have by- oplysningerne på en polygon.
-
Comment from MichaelVL
Hej,
Jeg har ofte valgt at holde landuse=residential polygon og 'place' node adskilt og så forsøgt at placere noden hvor det med logiske 'by-center' findes. Hvis navnet er på polygonen vil renderen typisk placere navnet midt på polygonen, hvilket ikke altid er den bedste placering. Denne løsning fungerer også fint når en by består af flere landuse polygoner. -
Comment from osmviborg
Ja, wiki'en beskriver single node som den "normale" måde at tagge places på.
-
Comment from Hjart
Hvor ser du det, osmviborg?
Jeg har nu i årevis kigget på place=* noder og har funderet meget over dem. Jeg har også spurgt nogen stykker hvorfor de gør det uden at få nogen fornuftige svar. Jeg bryder mig ærligt talt ikke om dem og er derfor for et par siden begyndt at forsøge mig med at overføre tags til områder i stedet. En fordel ved det, som jeg vældig godt kan lide er at når jeg så skriver et landsbynavn i søgefeltet, så zoomes der direkte til den, så jeg ikke yderligere skal til at lede efter den. -
Comment from osmviborg
Her: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Places Når jeg skiver "normale", skal det forstås som, mest brugte. Jeg læser, "A place can also be defined using an area", som værende en alternativ metode. Smag og behag er forskellig.
-
Comment from Hjart
Den artikel der forekommer mig ikke specielt godt formuleret. Bemærk at mange af de mest erfarne folk har haft for travlt med at redigere kort til at bekymre sig om wikien (der er endda folk der er imod "wikifiddling": https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Category:Users_against_wikifiddling) og så er den blevet i mange tilfælde overladt til forholdsvist uerfarne folk. Bl.a. derfor bør det tilrådes at tage wikien med et gran salt.
Jeg føler mig ikke oplagt til det nu, men tror det kunne være en god ide at forsøge at lave en bedre formulering.
- 499592618, v1
- Rødkærsbro Smørmejeri (499592619), v1
- 499592620, v1
- 499592621, v1
- 499592622, v1
- 499592623, v1
- Rødkærsbro Mejeri (499592624), v1
- 499592625, v1
- 499592626, v1
- 499592627, v1
- 499592628, v1
- 499592629, v1
- 499592630, v1
- 499592631, v1
- 499592632, v1
- 499592633, v1
- RC Beton A/S (499592634), v1
- 499592635, v1
- 499592636, v1
- 499592637, v1
Relations (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |