Changeset: 49572921
Dobbelte adresser slettet.
Closed by Jørn-osm
Tags
created_by | JOSM/1.5 (10526 da) |
---|---|
source | Oprydning. |
Discussion
-
Comment from AsgerFrank
Dobbelte adresser, det må være fx når man har brugt præfix-tags med addr:xxx på et POI eller en bygning.
Jeg troede egentlig det var en dyd at tagge adressen på, ud fra en bisætning i Talk-dk ganske vist, og hvis jeg husker rigtigt. Jeg har sommetider gjort det selv, når jeg orkede, Men det er så ikke hensigtsmæssigt, tvært imod?
Det lød ellers logisk, fordi der kun ellers er den rent geometriske placering på kortet til at angive/antyde en butiks husnummer. -
Comment from Jørn-osm
Ja, og også osak:*. Læs eventuelt mere her http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Adresser
Det optimale ville være at kun AWSbot retter adresse tags.
Når en placering er kendt er det muligt at finde den nærmeste adresse.
Ways (4)
Nodes (10)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |