Changeset: 50039214
Dobbelte adresser slettet.
Closed by Jørn-osm
Tags
created_by | JOSM/1.5 (10526 da) |
---|---|
source | Oprydning. |
Discussion
-
Comment from DK7080BE
Er det hensigtsmæssigt at fjerne adresser på fx sygehuse. Vejle og Kolding sygehuse har netop ændret deres officielle adresser pga. krav fra Geodatastyrelsen. Når man nu søger på Vejle Sygehus, får man opgivet adressen Kabeltoft 4, mens den officielle adresse er Beriderbakken 4.
http://www.sygehuslillebaelt.dk/wm497695 -
Comment from Jørn-osm
Ja, det er hensigtsmæssigt.
Teksten der henvises til forklarer en af grundene, "fremover bliver ledt direkte til hovedindgangen".
I stedet for at have en adresse på et område, så er adressen et punkt. https://www.openstreetmap.org/way/24219496
Om det så hensigtsmæssigt der går mere end 3 måneder, inden AWSbot tilføjer nye adressepunkter i OSM er en anden sag.
AWSbot har netop i går tilføjet nye adresser. Men hvorfor disse 2 ved Vejle Sygehus og Kolding Sygehus ikke er med ved jeg ikke. Mange andre i området er med.
Kolding Sygehus har hvad jeg lige kan se aldrig været opdateret med den nye adresse.
Ways (16)
- Badmintonhallen (263817064), v3
- Bryggen (364644497), v2
- Campus Vejle - Vejle Handelsskole (346358184), v4
- DK-FORD (300789388), v4
- Føtex (224303905), v4
- Gammelhavn v. posthuset (364644494), v2
- Gammelhavn (364644495), v2
- Remouladen (278473560), v7
- Super Spar Vejle (234754978), v3
- Søndermarkskirken (88599863), v6
- Søndermarksskolen (92005643), v5
- Vejle Midtbyskole (92003874), v5
- Vejle Posthus (92118624), v3
- Vejle Sygehus (24219496), v6
- 91107277, v7
- fakta (234754979), v4
Relations (2)
Nodes (8)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |