Changeset: 50066128
Flyvestation Værløse, volde og ny å
Closed by b-holdet
Tags
created_by | JOSM/1.5 (11639 da) |
---|---|
source | Geodatastyrelsens luftfoto 2016 + GST DTK Kort25 + GST Matrikelkort + GST skyggekort |
Discussion
-
Comment from Hjart
Volden er lige blevet slettet: https://www.openstreetmap.org/way/505361423. Hvad var det?
-
Comment from b-holdet
Det er de volde, der har beskyttet for fx. tanke, biler og anlæg. Der har jo været fly i området og man bl.a. har haft biler holdende i disse anlæg.
Men hvis man ikke kan markere dem som volde, så kan man det nok ikke. De var ellers meget gode at navigere efter til natløb. -
Comment from Hjart
Hvis de stadig er der fysisk kan man selvfølgelig godt markere dem som volde. Såvidt jeg kan læse ud af https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man made=embankment kan man sagtens bruge det som du gjorde. Måske sletningen bare skyldes dårlig oversættelse / misforståelse.
Det kan være en god ide her at anbringe en description=* eller note=* for lige at gøre opmærksom på hvad linjen skal forestille at være.
Ways (1-20 of 21)
- 1
- 2
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |