Changeset: 51275371
Vej har fået nyt navn
Closed by tvoe
Tags
build | 2.5-7-gbd74430 |
---|---|
created_by | Potlatch 2 |
version | 2.5 |
Discussion
-
Comment from DK7080BE
Linjerne med osak: fx osak:street bør man vel ikke rette i, da de, så vidt jeg ved, kommer fra et centralt register?
-
Comment from tvoe
Først vil jeg lige slå fast, at vejnavnet officielt er blevet ændret for et par dage siden, og derfor mener jeg, at det må være ok at foretage de ændringer, jeg har foretaget. Jeg er godt klar over at adressepunkterne bliver automatisk opdateret, men jeg kan ikke se problemet i at jeg har været hurtigere til at opdatere end det centrale register. Jeg regner med, at når der engang kommer en opdatering, vil den blot overskrive min ændring. Måske tager jeg fejl, og hvis jeg bliver overbevist om, at jeg har brudt nogle regler, ændrer jeg selvfølgelig tilbage.
-
Comment from DK7080BE
osak-felterne bliver vist ikke brugt i OpenStreetMap, så ved at lade være med at ændre osak-felterne, kan man se hvad det tidligere navn var, indtil botten har opdateret adresserne.
-
Comment from tvoe
Jeg kan ikke rigtig se, hvem der kan have glæde af at se det gamle vejnavn i en ukendt periode frem over, men jeg ønsker ikke at bruge mere tid på det, så jeg ændre nu tilbage.
Ways (3)
- Kjeld H. Jensens Vej (392960168), v3
- Kjeld H. Jensens Vej (392960165), v3
- Kjeld H. Jensens Vej (392960174), v8
Nodes (8)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |