Changeset: 51849247
torup
Closed by andershl
Tags
build | 2.5-7-gbd74430 |
---|---|
created_by | Potlatch 2 |
version | 2.5 |
Discussion
-
Comment from Hjart
Jeg ruller lige dette tilbage idet, landsbynavnet i forvejen var angivet på den omgivende polygon: https://www.openstreetmap.org/way/419115404
-
Comment from andershl
Ja, den skulle have været rullet tilbage: Der er en forskel på, hvordan f.eks. Torup og Melby er sat. Blev opmærksom på det, fordi det kort, Visitnordsjælland trykker ud fra OSM, ikke viser Torup, men godt nok Melby, og så blev jeg nysgerrig, men altså ikke færdig: I Melby er der en polygon med 'residential area', og så er der systemhentede sat i et punkt. I Torup er der 'bare' polygonen med det hele. Så der er stadig en 'hvorfor'-forskel at finde ud af ...
-
Comment from Hjart
Hvis Visitnordsjælland direkte bruger vores standardkort så skyldes det en fejl i dette at f.eks. Torup ikke vises: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/103. Fejlen rettes forhåbentligt snart.
Bemærk at mange andre OSM baserede kort (f.eks. Maps.me, Osmand, transportkortet, Mapscii, Mapbox produkter, det kort rejseplanen bruger) viser Torup korrekt. -
Comment from andershl
Det er muligt. Jeg bemærker blot, at når jeg 'bare' viser OSM på Windows, fremtræder Melby og Lynæs, der er oprettet som punkter, OGSÅ mere fremtrædende end Torup, der er en polygon.
-
Comment from andershl
I øvrigt er den polygon, der er benævnt Torup ikke helt korrekt, for de af husene, der ligger i andelslandsbyen er en separat polygon.
-
Comment from Hjart
Bemærk at du til højre under "lag" ikonet kan vælge at få vist f.eks. transportkortet
-
Comment from andershl
Bladrede lige i diskussionen vedr. ukorrekt rendering. Den er godtnok gammel, uden at der hidtil er sket noget...
-
Comment from Hjart
Du har helt ret i at den er ved at være en gammel hund efterhånden, men nu synes der at være kommet lidt liv i diskussionen igen (ansporet af https://help.openstreetmap.org/questions/58884/rendering-of-areas-with-place), så mit håb er at nogen (en frivillig med de rette talenter) nu vil føle sig ansporet til at løse problemet.
-
Comment from andershl
Det teværtefælde ikke mig. Havde en udfordring med OSM til Garmin (som jeg bruger til kortlægning i Tyrkiet), der gik i udu på "night". Hentede, læste, forsøgte og opgav.
-
Comment from Hjart
Hvilken Garmin model og hvilken udgave af OSM til Garmin?
-
Comment from andershl
Uhh, jeg er vel på min 4. eller 5. Garmin. Plejede at hente fra garmin.openstreetmap.nl men nu mest fra raumbezug i Tyskland.
-
Comment from Hjart
Hmm, der er jo en "pull request" klar nu: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2816. Så måske er problemet løst ved næste opdatering af vores styleshee (sidste opdatering var for 14 dage siden).
Nodes (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |