Changeset: 53688819
Gjorde om småbåtshamnar till områden
Closed by EdTre
Tags
changesets_count | 282 |
---|---|
created_by | iD 2.5.0 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | Esri World Imagery |
locale | sv |
Discussion
-
Comment from archie
Det var en dålig idé att göra om småbåtshamnar till områden. Jag har använt mycket tid på att omvandla just åt andra hållet här på västkusten. Om du kollar på hjälpsidorna så är större delen av marinorna på en nod. Att göra som du ställer till det i t ex http://map.openseamap.org/. Nu skymmer symbolen för marinan i det ena fallet ett grund och i det andra fallet en hamnkran. Å andra sidan har områdestaggningen överhuvudtaget ingen inverkan på huvudsidan (www.openstreetmap). V v ställ inte till det. Marinorna på västkusten är i ett utmärkt skick på osm! Jag har hållit på med allt som har att göra med sjöfarten här på västkusten i några år.
-
Comment from archie
Varför har du flyttat seamark-noden för fiskhamnen i Marstrand?
-
Comment from EdTre
Ja du, tack för informationen. Jag kommer nog försöka stanna mer på inlandet i framtiden.
Jag kommer faktiskt inte ihåg varför jag flyttade fiskhamnsnoden. -
Comment from Grillo
Jag måste säga att jag blir lite bekymrad av kommentaren till det här changesetet. Det är taggningen som spelar roll, inte renderingen. Normalt är mer detaljerad data bättre än mindre detaljerad. När det kommer till om något karteras som noder eller ytor är det förstnämnda främst när en noggrannare kartering inte genomförts än. Det blir därför något märkligt att klaga, dessutom med en så pass hård ton, på de som försöker förbättra kartan. Var vänlig återställ inte till en mindre noggrann kartering bara för att detta matchar hur kartan ser ut i en viss rendering och vänligen bemöt medkarterare med respekt.
Detta bör vara grundläggande för alla som använder Openstreetmap: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tagging_for_the_renderer
-
Comment from archie
Jag vet om att det inte är för renderingen taggningen sker, även om det är en något väl kategorisk princip. Men att dra en linje runt en hamn är lite väl godtyckligt snarare än en förbättring. Gränserna för en åker är uppenbara, men för en marina? Den gränsdragningen som skedde här var helt godtyckligt och groteskt. För båtuppläggning (på land) finns det fina tagset amenity=boat_storage. Avslutningsvis; det bästa sättet att tagga en marina är på en nod. Om du kollar så ser du att de flesta marinor har taggats på just en nod och denna sätts med fördel helst vid infarten till hamnen. Det har säkert med att göra att det för en taggare måste framstå som högst osäkert var gränsen mellan marinan och icke-marinan går. Sålunda är en gränsdragning ingen förbättring när det redan finns en nod enligt ovan.
-
Comment from Grillo
Det kan förstås vara svårt att veta den exakta gränsen om man inte har varit där och tittat själv. Har man varit det ser jag dock inget fel i att följa beskrivningen på wikin, nämligen att yttaggningen ska täcka hela marinans faciliteter: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure%3Dmarina Här är ett bra exempel som du själv redigerat utan att göra om det till en nod: http://www.openstreetmap.org/way/240474723
Det är egentligen främst tonen mot en mappare som vill väl som jag reagerade emot. Tänk på att Openseamap bara är en separat rendering av Openstreetmap, och inte kan införa regler som går emot de som gäller på Openstreetmap.
Ways (10)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |