Changeset: 56260646
Justering af stier og småveje nordvestlige Grenaa
Closed by atcomapper
Tags
changesets_count | 333 |
---|---|
created_by | iD 2.6.1 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | en-GB |
Discussion
-
Comment from Hjart
Jeg har i mange år konverteret fra highway=path;bicycle=designated; etc til highway=cycleway
-
Comment from atcomapper
Jævnfør talk-dk tråden fra november 2017 mener jeg ikke, at highway=cycleway bør anvendes, medmindre der er tale om en cykelsti, det vil sige der er skiltet med tavle D21. Slet ikke når, som det er tilfældet flere steder i området, der er opsat cykel-barrierer. Et enkelt sted var der skiltet med tavle D27,1 og her mener jeg highway=path med foot & bicycle designated er passende. Det må være den juridiske klassifikation af en sti, der skal afgøre, hvordan den skal tagges - og hvis ikke, det er en cykelsti, mener jeg ikke, den skal tagges som sådan.
-
Comment from Hjart
Her må jeg gentage at jeg selv havde lignende tanker de første år af min "karriere" indtil det gik op for mig at de ikke var hensigtsmæssige. Indtil da konverterede jeg mange stier jeg stødte på i samme stil som du og har siden konverteret dem tilbage til cycleway.
Jeg vil også bemærke at jeg gennem årene har tegnet væsentlige dele af stinettet i Grenå ind og derfor er lidt ked af at du reducerer brugbarheden af det på denne måde.
Bemærk at highway=cycleway af de fleste routere behandles som om de har et implicit foot=yes (på samme måde som f.eks highway=residential har implicitte bicycle=yes & foot=yes) og derfor rettelig ikke burde benævnes "dedikeret cykelsti" i editorer mm, men mere noget i retning af "primært cykelsti". Stier skiltet med D 21 burde derfor yderligere tagges med et foot=no for at være helt korrekte.
Siden november tråden har jeg desuden lagt mere mærke til skiltning i de områder jeg normalt cykler i og kan konstatere at skiltningen dels ikke er konsistent og dels at man her skal regne med at møde både fodgængere og 30-knallerter uanset om der er et D 21 eller ej og sidst men ikke mindst at de her stier i medier mm benævnes cykelstier uanset om de er skiltet med D 21 eller f.eks. D 27.
For yderligere at øge forvirringen er f.eks cykelstien mellem Gl Ullerupvej og spejderhytten geo:55.16679,8.78141?z=17
skiltet med et (nyere) D 21 i den ene ende og et D 27 i den anden. -
Comment from Hjart
Hmm, jeg troede den der Geo-URI kunne bruges til noget fornuftigt på osm.org; https://www.openstreetmap.org/?mlat=55.16679&mlon=8.78141#map=17/55.16679/8.78141
-
Comment from atcomapper
Vi må så blive enige om at være uenige. Jeg mener ikke, at wiki siden for cycleways er til at tage fejl af. Et fint billede af noget der svarer til en D21 tavle i toppen, og tekst der bl.a. læser "Note that ways, mostly not marked as cycleway by signs, that are not restricted to cyclists only can better be tagged as highway=path instead of highway=cycleway.".
Du nævner selv ruteplanlægning. Lad os sige at jeg skal planlægge en rute med en knallert. Kørsel på cykelstier er ikke tilladt, men der er ikke noget i vejen for at køre på generelle stier uden nogen skiltning. Hvordan skal jeg kende forskel? Det samme gælder i øvrigt ridning. Vi skal passe på ikke at tilpasse data for at tage hensyn til enkelte dataforbrugere (i dette tilfælde cyklister), for det kommer nemt til at skabe problemer for andre (f.eks. knallerter og heste).
highway=path implicerer bicycle=yes, og når surface så ydermere er defineret, bør det ikke være svært for ruteplanlægning for cykler at finde ud af, at stien kan bruges. -
Comment from Hjart
De der wikisider er ikke nødvendigvis forfattet af de mest erfarne og skal derfor kun opfattes som vejledende. Jeg er uenig i den tekst du citerer og vil derfor se om jeg ikke kan få den lavet om.
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |