Changeset: 56871550
rettelser iht gældende jurisk grundlag
Closed by HenrikRN
Tags
changesets_count | 1 |
---|---|
created_by | iD 2.6.1 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hvilket "gældende juridisk grundlag" er der tale om her?
-
Comment from HenrikRN
Jeg er ejer af den matr. 8BK, som også omfatter private fællesveje som den rettede del af Gemmevej og Siriusvej. Rettelser er i overenstemmelse med gældende matrikkelkort, og følger udstykningen i 1960'erne
-
Comment from Hjart
Har jeg ret i at der er adgang for fodgængere ad Gemmavej? Vil det være i orden at vi gør den gennemgående (således som den ser ud til at være på luftfotos) og i stedet angiver den som værende privat (hvilket gøre motorkøretøjer ikke vil blive ledt den vej af gps)
-
Comment from HenrikRN
Samtlige veje i Vejlby Fed er private fællesvej iht vejloven. Forbindelsen mellem de to dele af Gemmevej består af en sti, se evt "hvem ejer vejene" (www.ejdirektoratet.dk).
Der skal ikke være vejforbindelse mellem de to dele. -
Comment from Hjart
Bemærk at OpenStreetMap redigeres og drives af hobbyfolk og frivillige. Vi interesserer os primært for en fornuftig beskrivelse af vejnettet og kun i beskeden grad for hvem der ejer hvad.
Det du prøver at sige er at der står et "Privat vej" skilt ud mod Hovkrogvej ved samtlige veje i Vejlby Fed? (Jeg er desværre ikke stedkendt lige der) -
Comment from HenrikRN
Hele området har status af privat fællesvej. Offentligheden må gerne benytte vejene, men grundejerene er forpligtet til vedligeholdelsen. Derfor har vi i området stor interesse i at det er korrekt registeret.
Mht. til gemmavej, kan se at du har lavet en forbindrelses-sti i mellem de to dele. Det er rigtig fint, da alle gerne må gå/cykle, men uvedkommende biltrafik er uønsket, da de faktisk er en sti.
Modsat har jeg fjernet en sti henover Siriusvej 33. Dette er min private ubebygget strandgrund, og jeg ønsker ikke en sti gennem min have. -
Comment from Hjart
Ok, på den måde. Så er jeg med :-).
Det var mig der lige tilføjede den sti gennem din grund. Jeg medtager ellers aldrig stier eller andet gennem folks private haver, men arealet der ser på luftfotos ikke særlig "privat have" agtigt ud. Undskyld.
Ways (1)
Nodes (2)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |