Changeset: 57976035
Opdateret adresser omkring Kattegatvej
Closed by atcomapper
Tags
changesets_count | 485 |
---|---|
created_by | iD 2.7.1 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | en-US |
source | AWS |
Discussion
-
Comment from osmviborg
Du glemte at navngive den nu blinde vej "Kattegatvej".
-
Comment from atcomapper
Det kan du have ret i
-
Comment from atcomapper
Bliver adresser i øvrigt stadig opdateret af et script engang imellem? Eller kan man selv semi-automatisk opdatere adresser for et område ved at køre scriptet? Jeg kan se AWSbot ikke har lavet nogen rettelser i 9 måneder
-
Comment from Hjart
Der er desværre ikke nogen andre der har påtaget sig at køre opdateringer af vores adresser siden AWSbot holdt op.
En enkelt har med held brugt scriptet til en one-off opgave, men ellers er det kun osmviborg der ind imellem importerer i nye udstykninger.
Bemærk at AWSbots scripts ikke fungerede helt optimalt og at det anbefales ikke at bruge dem.
Mikkel K N har udtrykt ønske om at få noget op at stå igen, men har vist ikke den nødvendige tid til det. -
Comment from atcomapper
Jeg har brugt formiddagen på at - med inspiration fra AWSbot scriptet - skrive et nyt script fra bunden, der kan opdatere adresser. Det henter OSM data og AWS data og sammenligner de to på osak:revision. Ideen er så at det skal outputte en OSM fil som kan uploaded via osmosis.
Jeg har lavet det på en måde så det krævet en del færre resourcer end det gamle script. Så det kan f.eks. sagtens køres på en almindelig laptop. Testet på Grenaa (postnr 8500) og det tager cirka et par minutter.
Der er stadig nogle timers arbejde i at færdiggøre det, men jeg vil lige skrive på DK-talk mailinglisten når jeg kommer videre. -
Comment from osmviborg
Det vil så kun virke på adresser der allerede er tilstede i OSM.
-
Comment from atcomapper
Jeg skal nok udvide det så nye adresser vil blive tilføje og ikke længere eksisterende adresser vil blive slettet. Første skridt er lige et proof-of-concept på opdatering af eksisterende adresser :)
-
Comment from osmviborg
Spændende. Der er mange mangler.
Adgangsadressestatistik - 2017:
Oprettet: 23727
Ændret: 299269
Nedlagt: 5234 -
Comment from Hjart
Det lyder supergodt :-)
Vær dog opmærksom på https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines
Folk bliver ikke glade hvis danske adresser ender på https://en.wikipedia.org/wiki/Null_Island, sådan som det skete for AWSbot ;-)
Ways (3)
Relations (5)
- Hanstholm - København (26863), v512
- Østkystruten (61628), v703
- EuroVelo 12 - part Denmark (1788296), v404
- Nordsøstien (2203180), v315
- Margueritruten (Aarhus-Randers) (4441800), v54
Nodes (6)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |