Changeset: 58576360
This Cycleway does not allow for pedestrians to walk from H.C. Ørsteds Gade to Torvegade - which on the contrary is possible in the real life.
Closed by Ulrich Bjerre
Tags
changesets_count | 6 |
---|---|
created_by | iD 2.8.1 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | en-US |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hvilken router bruger du?
Med dem jeg normalt bruger virker det fint. -
Comment from Ulrich Bjerre
Jeg bruger pt. Mapbox. Jeg har både skrevet til dem og indsendt mine kommentarer, men de svarer ikke.
De har dog ændret andre rettelser som eks. tilføjelse af Landgangen nede ved Hulvejen.
Jeg lagde dog mærke til, at cykelstien ikke har 'yes' ud for Footway (eller hvad det nu hedder 😉) -
Comment from Hjart
Der er masser af cykelstier rundt omkring uden foot=yes tags, hvor fodgængere routes fint med f.eks. Graphhopper: Eks. https://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_foot&route=55.47662%2C8.50837%3B55.47062%2C8.52915
-
Comment from Ulrich Bjerre
Ja, jeg kender godt Graphopper, men deres API lever ikke pt. op til mine krav.
Men, i hvert fald så fungerer det nu med MapBox :)
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |