Changeset: 59206562
Buildings removed after building the new O2 tunnel through the barracks
Closed by renelm
Tags
changesets_count | 224 |
---|---|
created_by | iD 2.8.2 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hmm. Tunnellen blev vel bygget under og ikke gennem kasernen?
-
Comment from Hjart
Og på aktuelle luftfotos kan man jo også tydeligt se både tunnel og bygninger, så bygningerne ser ikke ud til at være blevet fjernet på grund af tunnelbyggeriet
-
Comment from osmviborg
Bygningerne blev revet ned ifm.
anlæggelsen af tunneldelen til Nordhavnsvej. Bygningerne skal genopføres. -
Comment from Hjart
Kilde?
-
Comment from Hjart
De bygninger man på SDFE fotos kan se her og som renelm slettede her er tydeligvis ikke revet ned i forbindelse med tunnelbyggeriet
- Comment from osmviborg
-
Comment from osmviborg
Så må det være de genopførte der er fjernet. Men at de blev revet ned er et faktum. Kender ikke tidsplanen.
-
Comment from Hjart
Kan du poste det oprindelige link? Jeg gider ikke klikke på links som jeg ikke umiddelbart kan se hvor fører hen.
-
Comment from osmviborg
Tøsedreng, så brug den her først: http://getlinkinfo.com/
-
Comment from Hjart
Nej, jeg gider ikke de børnelege der. tinyurl etc er beregnet til Twitter beskeder og lign hvor der ofte vitterligt ikke er plads til uforkortede links.
-
Comment from Hjart
Hvis man ukritisk klikker på den slags, så er det ikke fordi man er stor og stærk og modig, men tværtimod fordi man er decideret dum.
-
Comment from renelm
Ak. Jeg har fået varmeflimmer. Jeg troede bygningerne var væk, men de er rent faktisk genopført (jeg har lige været forbi derinde, og konstateret ved selvsyn..).
Jeg har redigeret med ID, og alle de slettede punkter er listet endnu (her under kommentar-delen), men.. hvordan genskaber jeg dem?
-
Comment from Hjart
Den enkleste måde at genskabe objekter er JOSM's Revert plugin. Det kan jeg lige gøre.
-
Comment from renelm
Tak! og beklager ulejligheden :)
-
Comment from Hjart
Alt forladt :-). Måske du har mulighed for at lave lidt billeder i stil med https://www.mapillary.com/map/im/CJx-SQDWoMbMcKjDZ_swMw derinde? (Den linkede sekvens er tæt på, men desværre ikke tæt nok :-/)
Ways (4)
Nodes (1-20 of 32)
- 1
- 2
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |