Changeset: 59267615
Ændret navn på Linje C, og ændret Type
Closed by Albertosaurusrex
Tags
changesets_count | 3 |
---|---|
created_by | iD 2.8.2 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
ideditor:walkthrough_completed | yes |
ideditor:walkthrough_progress | welcome;navigation;point;area;line;building;startEditing |
ideditor:walkthrough_started | yes |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Linje C er vel navnet på en rute og ikke selve banestrækningen?
-
Comment from Hjart
Strækningen her kan vel heller ikke med rette kaldes en "subway"?
---
Published using OSMCha: https://osmcha.mapbox.com/changesets/59267615
-
Comment from mikkolukas
Jeg er helt enig i at navnet "C" specifikt er navnet på ruten og ikke er navnet på selve banestrækningen.
Banestrækningen har sit eget navn, i dette tilfælde "Frederikssundsbanen".
Det er på samme måde med busruter. Gaderne ændrer ikke navne, bare fordi der pludselig ligger en busrute på den. Busrutens navn (eller nummer) bliver lagt til selv ruten og ikke til de gader den følger.
-
Comment from Hjart
Ok. Så må det være på sin plads at revertere dette ændringssæt
-
Comment from mikkolukas
Jeg var lige ved at være enig i at strækningen ikke var en "subway", men ville så finde en reference frem fra wiki'en og blev derefter klogere:
"Despite the name, some subway lines may run entirely above the ground" -- https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=subway
Jeg har tidligere haft egne tanker om at light_rail ikke helt virkede som den rigtige type at lægge på s-togsnettet - og kan se nu at subway faktisk er passende. -
Comment from Hjart
Ok, jeg vil lade dig om evt ændringer ;-)
-
Comment from mikkolukas
oh dear, det bliver et rettearbejde uden lige (som om mit arbejde på linjerne i øvrigt ikke var stort nok i forvejen). Men, oh well, jeg må jo kunne li' det på min egen masokistiske facon :D
-
Comment from mikkolukas
.. og igen, hvis folk så bare kunne blive enige med sig selv om hvad der er hvad. For referencen hos openrailwaymap ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenRailwayMap/Tagging#Tracks ) siger at subway er: "[...] Sometimes it also comes to the surface. Do not map ordinary railway, which goes partially underground, with this tag!".
Tænker dem der fokuserer på openrailwaymap bør antages at være mere detaljeorienterede i forhold til hvad de mener der hører i hvilken kategori. Jeg lader dem forblive i light_rail ind til videre.
Ways (2)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |