Changeset: 59363976
usunięcie bazy danych punktów z LIDARa, z nieznanych przyczyn wrzuconą do OSM, utrudniającą normalne edytowanie
Closed by Mateusz Konieczny
Tags
created_by | JOSM/1.5 (13856 en) |
---|
Discussion
-
Comment from maraf24
To nie są punkty z LIDARa, ale wyliczone z lidarowej chmury punktów wysokości budynków (i ich części). Czyli informacja mocno przetworzona.
-
Comment from Mateusz Konieczny
OK - po kolei.
1) Jeśli ta edycja pogarsza stan danych w OSM - można ją wycofać bo opierała się na nieporozumieniu.
2) Czemu te dane są wrzucone jako osobne punkty a nie jako tag na budynkach jeśli dotyczą obszarów budynków?
-
Comment from maraf24
Te dane nigdy nie powinny być w taki sposób umieszczone w osm-powinna to być osobna baza danych lub plik.
Teraz już też wiadomo, że większość z ich nigdy nie zostanie użyta - tych punktów jest ponad 100 tysięcy i w zasadzie nikt tych punktów nie przenosi na budynki, nawet ja to robię rzadko.
A nie da się ich automatycznie przenieść, bo do tego trzeba zrobić poprawki w budynkach - przesunąć, zrobić building:part itp. Same wysokości są z błędem ok 0.5m, więc przy częściach budynkach o tej samej wysokości występuję różnice, które przy przenoszeniu należy ręcznie usuwać.
Przy domach z dachami spadzistymi nie wiadomo natomiast, czego ta wysokość dotyczy.
Te dane mogą się przydać jako punkt wyjścia dla osoby robiącej budynki w 3D w mieście. Jednak aktualnie takiej osoby nie ma. -
Comment from Mateusz Konieczny
Czyli nie masz nic przeciwko ich usuwaniu, ale lepiej robić to z lepszym opisem edycji?
-
Comment from maraf24
Zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby zrzucić wszystkie punkty do pliku .osm i je stąd skasować. Będą dzięki temu wciąż będą łatwo dostępne dla zainteresowanych korzystających z JOSMa.
-
Comment from Mateusz Konieczny
Wrzuciłoby się taki plik .osm na gist (utrzymywane przez GitHub więc powinno to być stabilne) i podlinkowałoby się z opisu edycji...
Czy warto wycofać ta edycję by też te punkty to skasowane były w tym pliku?
-
Comment from Mateusz Konieczny
Ze względu na rozmiar danych (35MB) nie da się tego wrzucić na gist czy pastebin.
Planuję w edycji podlinkować zapytanie do overpassa które pozwala na pobranie pliku OSM ( http://overpass-api.de/api/interpreter?data=%5Bout%3Axml%5D%5Btimeout%3A725%5D%5Bdate%3A%222018-01-12T06%3A55%3A00Z%22%5D%3B%0A%28%0A%20%20node%5B%22OBJECTID_height_lidar%22%5D%5B%22height%22%5D%5B%22source%3Aheight%22%5D%28if%3Acount_tags%28%29%20%3D%3D%203%29%3B%0A%29%3B%0A%28._%3B%3E%3B%29%3B%0Aout%20meta%3B - query w overpass turbo to http://overpass-turbo.eu/s/zp9 )
Zapytanie to pobiera dane z pierwszego stycznia 2018 więc edycje w OSM go nie zmieniają.
-
Comment from Mateusz Konieczny
A, jednak to 12 stycznia.
-
Comment from maraf24
Bardzo dobre rozwiązanie.
Linka można wrzucić na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Wroc%C5%82aw
(która to strona zresztą wymaga aktualizacji) - Comment from Mateusz Konieczny
-
Comment from Mateusz Konieczny
Zerkniesz czy nie warto poprawić opisu?
-
Comment from maraf24
Opis jest dobry:)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |