Changeset: 59407986
Optegnet bygninger
Closed by Lostmonkey
Tags
changesets_count | 49 |
---|---|
created_by | iD 2.8.2 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
ideditor:walkthrough_completed | yes |
ideditor:walkthrough_progress | welcome;navigation;point;area;line;building;startEditing |
ideditor:walkthrough_started | yes |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hvis du har planer om at tegne støre antal bygninger vil jeg anbefale at kigge på https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/BuildingsTools
-
Comment from Lostmonkey
Tak for tippet. Jeg regner dog ikke med at optegne bygninger i stor skala. Det har mest været for at prøve systemet lidt. Desuden har jeg ikke rigtigt kunne komme på så meget andet at tilføje i DK?
-
Comment from Hjart
Ok :-) Langt de fleste laver kun lige et par småting og forsvinder så igen. Så er der nogen der (stort set) redigerer et afgrænset område og så forsvinder igen. Der er dog også en del der i årevis med jævne mellemrum redigerer når de lige støder på nogen nye ting (nye/ændrede veje, nye huse, butikker, museer etc). Og så er der sådan nogen som mig der bliver hængende i årevis og nærmest ikke kan stoppe :-).
Jo mere erfaren man er jo lettere er det at få øje på noget at tilføje eller ændre ;-)
Er der ikke nogen skiltede vandrestier i nærheden af dig? I det sydlige Jylland ca op til Kongeåen har vi masser af den slags i OSM: https://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=13!55.2935!8.9556 , men andre steder i landet kniber det desværre lidt med dem endnu. -
Comment from Lostmonkey
Jeg holder til i Aarhus, så måske er der "flere om buddet" i forhold til at tilføje nye ting her. Jeg kunne godt tænke mig at tilføje nogle af stierne ude i Mols Bjerge (der så vidt jeg kan se ikke er tilføjet endnu). Men jeg prøver stadig at finde en god nybegyndervejledning i at optegne ruter, der både går af eksisterende stier og ikke-markerede spor. Som jeg jo fandt ud af med mit første forsøg, dur det ikke blot at tegne en ny linje. Det med 'relationer' at lidt svært at få styr på ;)
-
Comment from Hjart
Jeg kan ikke umiddelbart finde nogen begyndervejledning til ruter i iD, men i iD under "Hjælp" (tast H) -> "Relations" står der lidt grundlæggende om hvordan man gør.
Der er dog absolut brug for noget bedre begynder vejledning, fordi du altså langt fra er den eneste, der har lidt vanskeligt ved at forstå de her relationer.
Jeg vil lige se hvad jeg kan finde ud af -
Comment from Hjart
Jeg kan se at en ny mapper lige har tilføjet en ny "Kløversti" i Hjørring: https://www.openstreetmap.org/relation/8345796
Det kan åbenbart lade sig gøre at finde ud af :-) -
Comment from S-D-Brath
Det er mig der lavede Kløverstien i Hjørring den anden dag og jeg må godt nok sige at det krævede noget research rundt omkring for at finde ud af, samt en vis nervøsitet for, om det nu var rigtigt det jeg havde lavet da jeg trykkede på upload knappen :-)
Ways (1-20 of 35)
- 1
- 2
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |