Changeset: 59473201
sagt yes til fodgænger
Closed by jobiben
Tags
changesets_count | 23 |
---|---|
created_by | iD 2.8.2 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da |
review_requested | yes |
Discussion
-
Comment from Hjart
Det forekommer da noget unødvendigt på en linje der i forvejen er tagget som highway=footway? Jeg sletter jævnligt den slags.
-
Comment from jobiben
Syntes bare ikke, at rutevejledning for fodgænger virker, hvis ikke der står yes til fodgænger
-
Comment from Hjart
Det virker da fint nok på f.eks. https://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_foot&route=56.16683%2C10.22807%3B56.16737%2C10.22723#map=18/56.16714/10.22771&layers=C
Nogle routere kræver at der er et foot=yes på cykelstier for at route fodgængere ad dem, men så vidt jeg ved ikke på gangstier. -
Comment from Hjart
Problemet er at tingene hurtigt går hen og bliver for uoverskuelige hvis man tilføjer en masse unødvendige tags alle steder.
-
Comment from jobiben
Det har du rMin fejl. den fungerer faktisk også hos mapbox, som jeg har. Ved du hvor længe det ca. tager for at ændringer er at se på kort som graphopper og mapbox? Kan se der er kommet stier ved Aarhus havn, som ikke er i Mapbox
-
Comment from Hjart
Det kan tage rigtig længe (op til et halvt års tid eller mere) før ændringer bliver synlige på Mapbox kort (vist nok fordi de insisterer på at tjekke alle ændringer) . Af samme grund undgår jeg helst at bruge dem.
Graphhopper ser ud til opdatere deres routingsystemer i løbet af en dag eller 2 -
Comment from jobiben
Nå øv..det kan være jeg skal skifte til Graphopper, men mange tak for info.
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |