Changeset: 59478241
Bygning trukket skæv af adresseflytning
Closed by Hjart
Tags
created_by | JOSM/1.5 (13880 da) |
---|---|
source | SDFE luftfoto; survey |
Discussion
-
Comment from atcomapper
Lidt uheldigt at det sker. Desværre er der ikke nogen angivelse af, om en node er enkeltstående eller del af en linje når man downloader noden, så det er næsten umuligt at opdanne sådanne problemer på forhånd
-
Comment from atcomapper
opdanne=opdage
-
Comment from Hjart
Man kan jo også sige det er uheldigt når folk kommer til at inkludere en adresse i en bygning. Det sker bare ind i mellem. Noget værre er det dog når det sker med landeveje ;-)
-
Comment from Hjart
Heldigvis har vi jo værktøjer (OSMI etc) der ofte hjælper til forholdsvis hurtigt at opdage den slags tilfælde
-
Comment from atcomapper
Jeg kan godt lave en løsning så vi undgår dette fremover, dog vil jeg vente med at indføre den indtil vi er igennem første gennemkørsel af alle postnumre. Stort set alle adresser opdateres i første gannemkørsel fordi vi ændrer i tag-strukturen. Løsningen hvor vi undgår at bygninger og veje bliver deformerede vil desværre betyde at opdateringshastigheden næsten halvveres, og når alle adresser skal opdateres vil det have en meget stor effekt. Men når vi er igennem alle postnumre første gang og der kun vil være mindre rettelser ved hver opdateringen, gør en halvvering af opdateringshastigheden ikke så meget.
- Comment from atcomapper
-
Comment from Hjart
Det er super :-)
Ways (3)
Nodes (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |