Changeset: 59670279
Rettet vejnavn
Closed by atcomapper
Tags
changesets_count | 771 |
---|---|
created_by | iD 2.8.2 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | en-US |
Discussion
-
Comment from Hjart
Jeg er ikke specielt vild med at man "retter" navne som dette. Hvordan ved vi om Chr. står for Christen, Christian eller f.eks. Chresten?
-
Comment from atcomapper
Det baserer jeg på de omkringliggende adressenoder
-
Comment from Hjart
Det er jeg klar over. Indtil autoAWS ændrede noderne baseret på en "rettelse" i oisfix, stod der Chr. Bruuns Vej på dem, ligesom der gør i de officielle data.
-
Comment from atcomapper
Jeps. Min antagelse bygger derfor på at "nickoe", som har indført rettelser, ved, hvad han laver. Vi kan hurtigt blive enige om at det ikke er optimalt - og egentlig ville jeg foretrække at bruge vejnavnet som det fremgår af DAR - men konsensus blandt de danske brugere virker til at være, at de navne, der fremgår af OIS fixes, er af bedre kvalitet end data fra DAR
-
Comment from atcomapper
I øvrigt vil jeg da opfordre til at fjerne en rettelse fra OIS fixes hvis den ikke umiddelbart ser ud til at være rigtig. Jeg har selv slettet en håndfuld rettelser derfra som så mærkeligt ud, og som jeg ikke kunne bekræfte fra andre kilder
-
Comment from Hjart
Jeg forsøgte at slette en tilsvarende rettelse i Gram, men da oisfix ikke længere kan finde osak navnene i OSM lykkedes det desværre ikke :-(
-
Comment from atcomapper
Hvis du finder rettelsen her: https://oisfixes.iola.dk/rettelser/ Kan du trykke "info" udd for rettelser og derefter "slet", det virker :-)
-
Comment from Hjart
Hmm. Da jeg prøvede f'ørste gang virkede det ikke?
-
Comment from Hjart
Et andet problem er Sct/Sankt Jeg har i adskillige tilfælde gennem årene observeret hvordan sådanne traditionelle forkortelser gentagne gange bliver rettet frem og tilbage (nyligt eksempel: https://www.openstreetmap.org/way/56250365/history). Nu hællder jeg stærkt til bare at lade dem være som de er. Det går ikke at skændes med de lokale over den slags.
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |