Changeset: 60244726
Skąd wiadomo, że Franciszek? Ulice tutaj nie mają imienia.
Closed by maraf24
Tags
created_by | JOSM/1.5 (13878 en_GB) |
---|
Discussion
-
Comment from B_KSL
Kiedyś dawno temu inni koledzy upominali mnie, żeby dopisywać imiona w nazwach ulic (nawet jak oficjalnie ulica jest nazwana tylko nazwiskiem) po to żeby było jasne o kogo na pewno chodzi. W Lesku jest więcej ulic, które zawsze miały tylko nazwisko w nazwie (być może to się zmieniło ale niektóre na pewno zostały, np. Plac Pułaskiego). A w OSM mamy Kazimierza Pułaskiego. Zeby było weselej to prawdopodobnie i w tym przypadku chodzi o Franciszka Pułaskiego - dużo za tym przemawia choć trudno znaleźć dowód/źródło. Jeśli chodzi o Smolki: ta ulica zawsze była oficjalnie nazwana tylko nazwiskiem. I z całą pewnością chodzi tu o Franciszka Smolkę. Inna rzecz, że nawet większość ludzi w Lesku tego pana nie zna i nazwa jest używana często (błędnie) jako "te" Smolki i odmieniana np. "na Smolkach". Jeśli mamy zawsze dopisywać imiona to powinno być Franciszka. Jeśli nie dopisujemy to w Lesku trzeba by parę imion wyciąć z nazw ulic. Zmieniłeś nazwę dwóch odcinków drogi 108847318 i 344483619 na Zygmunta Kaczkowskiego. To niestety zawsze była i jest Smolki. Chyba, że wczoraj zmienili :)
-
Comment from maraf24
W kwestii Smolki - żaden fragment ulicy tutaj nie ma imienia. Stąd też imię wyleciało z adresu ośrodka.
> Chyba, że wczoraj zmienili :)
Musiało coś takiego się wydarzyć:
http://lesko.e-mapa.net?userview=3 -
Comment from maraf24
Nie ma nic złego w nazwie ulicy z nazwiskiem/nazwiskami osób, ale bez imion. Istotna jest natomiast jednolitość nazwy danej ulicy i adresów jej dotyczących.
Praktyka dopisywania imion stosowana w Polsce nie jest zgodna z ogólną regułą mapowania tego, co widać, oraz ma wcale liczne wyjątki, jak np. "Bracia ...", których to braci było 5 i ich imion w OSM nie mamy celowo, czy "Ketling" z Potopu. -
Comment from B_KSL
No to mam jeszcze większy mętlik. Też zawsze uważałem, że w OSM nazwy ulic powinny być takie jakie są w rzeczywistości (np. na tabliczkach), bez dodawania imion. W Lesku większość zawsze była bez imion. Były chyba 3 wyjątki. Teraz na mapie za wyjątkiem Smolki mamy wszędzie dopisane imiona. Też w adresach. Skąd to? W ramach ujednolicania jednej ulicy faktycznie wykasujmy Franciszka ze Smolki bo gdyby przyjąć standard jak w reszcie miasta to trzeba by było pozmieniać nie tylko odcinki dróg ale i wszystkie adresy budynków (przy Smolki). Pozmieniać w takim razie (w ramach ujednolicania) wypadałoby tak czy inaczej Pułaskiego.
Na e-mapie, która cytujesz te dwa wspomniane wyżej odcinki są jako Kaczkowskiego. Nawet jakaś uchwała z 2006 jest podana. Blok nr. 8 stojący wzdłuż tej ulicy ma adres Smolki ( i takie też tabliczki z nazwą ulicy). Jak tak uchwalili to niech tak mają ale to się kupy nie trzyma. Pozostaje pytanie czy uchwała debilna czy po prostu błąd w trakcie płodzenia e-mapy.net. Bo e-mapa też zawiera błędy. Spójrz np. na Słowackiego 5. Tam jest tylko parę garaży i kupa krzaków. Na e-mapie regularny adres choć tam nigdy żadnego domu nie było. Takich kwiatków jest więcej. Niech tak póki co zostanie (Kaczkowskiego) skoro e-mapa to wyrocznia. Może kiedyś przy okazji dopytam co to za cud. -
Comment from maraf24
Zgłoś błąd, jest tam ikonka i to działa. Wiele błedów zgłosiłem, jednakże nie tak wiele, bym mógł uznać e-mapa.net za serwis mało wiarygodny.
Adres na pustkowiu to nic dziwnego, prawo na to pozwala w pewnych warunkach. Jednakże garaż może mieć adres.
Smolki nie ma imienia z oczywistego powodu - bardzo trudno ustalić, jakie by ono miało być i wygląda na to, że nikt tego imienia nie używa. Również ten ośrodek, go nie ma w adresie.
Wszystko to sprawdziłem zanim imię usunąłęm, inaczej bym je dodał do nazwy ulic i do adresów. -
Comment from B_KSL
Zgłosiłem. Wyszukam niebawem jeszcze więcej "pustych" adresów w okolicy i też popytam. Teoretycznie garaż może mieć adres ale w tym przypadku bardzo bym się zdziwił gdyby tak było. Tłumaczenie, że Smolki nie ma imienia bo je bardzo trudno ustalić jakoś mnie nie przekonuje. Jak się ktoś pofatyguje to Smolków znajdzie dwóch. Z tego jeden "wielki" na cześć którego nazywano w Polsce ulice (przynajmniej z pięć). A że nikt tego imienia (w odniesieniu do tej konkretnej ulicy) nie używa to inna sprawa. Tyle, że podobnie też nikt nie używa imienia Pułaskiego. Jest Plac Pułaskiego. I tyle. I chociaż w tym przypadku na prawdę trudno ustalić o którego chodzi, nagle hokus pokus i mamy Kazimierza w adresach chociaż prawie pewne, że chodzi tu o Franciszka. Tym razem e-mapa jest ok bo żadnego imienia nie pokazuje. Na pewno lepiej niż podawać błędne. Zrozum mnie proszę, ja się nie upieram, że mamy dopisywać teraz do Smolki Franciszka. Odwrotnie, ja bym chętnie wykasował imiona z innych ulic. To, że go tutaj wcisnąłem to był raczej przypadek (zasugerowany zaleceniami, że dodajemy imiona). Faktem zostaje, że było to idiotyczne jak tylko jeden budynek miał w adresie imię. Tak czy inaczej choćby w takiej małej mieścinie od razu rzuca się w oczy brak konsekwencji w nazywaniu ulic i co za tym idzie adresowaniu. Zostawmy namieszane tak jak jest bo i tak we dwóch nie ustalimy teraz obowiązującej zasady dla całego kraju. Zobaczymy czy i ew. co odpiszą w sprawie Kaczkowskiego bo to jak dla mnie w tej chwili większa porażka niż Franciszek.
-
Comment from maraf24
Jak chesz, to usuń imiona z tych innych ulic. Tylko zmień też adresy przy tym, by nie wyskoczyła niezgodność adresacji w QA.
Jak będziesz pilnował miasta, to się utrzyma.
Przykładem jest Szczecin, w którym nazwy rodzajowe jak "plac" "rondo" "aleja" są pisaną małą literą, co jest wprost niezgodne z polskimi regułami. I tak tam jest od lat. Ale jest też osoba, która pilnuje, by nikt tego nie poprawił. -
Comment from B_KSL
Faktycznie działa. Szybko odpisali i poprawili.
"Informujemy, że zgłoszenie 02EB8 zostało zrealizowane.
Po konsultacji z pracownikiem urzędu przebieg ulicy Kaczkowskiego został poprawiony, natomiast funkcjonowanie adresu przy ulicy Słowackiego 5 zostało zweryfikowane i potwierdzone, taki adres został nadany dla wskazanej nieruchomości przed laty.
Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi i pozostajemy do dyspozycji."
Znaczy że Smolki na tym odcinku możemy spokojnie przywrócić do poprzedniego stanu. Podobnie wypada mi przywrócić adres w krzakach, który regularnie kasuję.
Zmiany innych ulic to może kiedyś bo najpierw muszę się douczyć. W adresach na poważnie nigdy się nie babrałem.
Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie/prośbę o pomoc. Ale to może jutro. Jeszcze czekam na świeże informacje. -
Comment from maraf24
O, widzę, że dziś poprawiłeś:) A też chciałem:)
Ways (3)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |