Changeset: 61255906
Building name is not significant, and it seems to overshadow the POI related to the building. Changing from name to alt_name.
Closed by Troels Arvin
Tags
changesets_count | 311 |
---|---|
created_by | iD 2.10.0 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | en-US |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hvis bygningen bare har et nummer og ikke decideret hedder "Bygning 8" kan man også bruge tagget ref=8. Bruger lægerne hele bygningen?
-
Comment from Troels Arvin
Bygningsnummeret er ikke en officiel del af adressen, men det står på postkassen: http://troels.arvin.dk/osm/evidence/by_changeset/61255906/englandsvej358_mailboxes.jpg
Det er muligvis en ligegyldig detalje, men jeg mente, at jeg trods alt lige ville tagge det, nu hvor det åbenbart er noget, som giver mening i visse sammenhænge. -
Comment from Hjart
Det ser ud som om flere forskellige virksomheder på grunden deles om en enkelt adresse, så bygningens nr synes for mig ikke uvæsentlig.
-
Comment from atcomapper
Du må ikke ændre i data bare fordi "det ser bedre ud på kortet". Der er tusindvis af forskellige korttjenester verden over som bruger data fra OSM, og deres kort ser alle forskellige ud. Så du kan ikke regne med, at bare fordi noget ser "godt" ud på openstreetmap.org, at det så også giver mening på andre kort. Derfor skal data altid være så objektivt korrekt som muligt, og IKKE tilpasses hvordan kortet præsenteres på openstreetmap.org
-
Comment from Hjart
Nu havde Troels jo lige selv tilføjet denne her POI og selvom det langt hen ad vejen er fornuftigt ikke at "tagge for renderen", er der på den anden side også en vis fornuft i at vælge tags der allerede understøttes af vores primære renderers.
Status for rendering af healthcare: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2938 -
Comment from Troels Arvin
JKHougaard: Enig, men hvis en POI ikke dukker op, bør man vel overveje, om der der noget galt. Lige nu understøtter min tagging af lægehuset så vidt jeg kan se både aktuelle de-facto OSM-kortrending og den mere præcise fremadrettede metode (håber jeg).
-
Comment from Hjart
Du kom til at slette den "fremadrettede metode" ;-).
Der er ikke nødvendigvis noget galt, hvis en POI ikke vises på vores "standardkort". Der er intet i vejen for at finde på et tag til et eller andet special formål + kreere sit eget stylesheet der viser det eller håbe på at tagget bliver så populært at udviklerne af OSM Carto overvejer at tage det med.
Der er PT også masser af "accepterede" tags der ikke vises, enten fordi der kun er forholdsvist få eksemplarer eller fordi der ikke er frivillige nok til det arbejde der skal gøres på OSM-Carto.
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |