Changeset: 61625287
Oprettet til fods
Closed by John von Laue
Tags
changesets_count | 5 |
---|---|
created_by | iD 2.10.0 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hvad var formålet med dette? Stien var jo i forvejen tagget som gangsti, så det kan synes noget overflødigt yderligere at tagge den med foot=yes.
-
Comment from John von Laue
Kan ikke få rv til at følge stien. Den følger landevejen i stedet for.
-
Comment from Hjart
rv?
-
Comment from John von Laue
Rutevejledning:-)
-
Comment from Hjart
Det kan måske være fordi din ruteberegner ikke er egnet til forålet eller eller du bruger en forældet kopi af vores data?
-
Comment from parsd51
På SDFE satellitkortet ser det for mig ud som om gangstien kun er for gående (matcher direkte fodgængerfeltet) og som om cykelstien (mellem gangsti og kørebane) mangler på OSM kortet. Kan det være du bruger cykelroutning og derfor ledes via kørebanen?
-
Comment from John von Laue
Nej cykelrouting følger faktisk gangstien
-
Comment from John von Laue
Jeg bruger mapbox
-
Comment from Hjart
Det giver en vis mening at antage at gangstien primært er beregnet til fodgængere, men jeg kan på mapillary ikke se skilte der forbyder dette. Cykelbanerne i rundkørslen er korrekt angivet med et cycleway:right=lane og mangler således ikke: De fremstår som blå kantmarkeringer på cykelkortet: https://www.openstreetmap.org/changeset/61625287#map=18/55.47405/8.43549&layers=C
-
Comment from Hjart
Nu kan jeg ikke lige huske hvordan man kommer til at teste mapbox's routing uden at måtte oprette konto hos dem mm, men GraphHopper f.eks. virker jo fint nok: https://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_foot&route=55.47464%2C8.43422%3B55.47370%2C8.43796
-
Comment from parsd51
Du har ret Hjart, cykelstien er i orden, jeg så kun på cykel svingbanerne. Fra Mapillary ligner det for mig et dedikeret fortov med fortovsbelægning og linieføring tæt forbi indgangsdørene. Måske er det bicycle=designated fra gangsti version #10 der forstyrrer i Mapbox?
-
Comment from Hjart
Som jeg forstår det vil John gerne have fodgængerrouting ad gangstien til at virke med det system han bruger. Jeg kan dog ikke umiddelbart se noget galt i vores data i forhold til det, så jeg vil mene der må være et problem med John's system.
-
Comment from John von Laue
Det har du desværre ret i Hjart. Må se om mapbox kan løse problemet.
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |