Changeset: 35235726
added new features
Closed by yevaud_pl
Tags
created_by | iD 1.7.4 |
---|---|
host | http://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Geoportal.gov.pl (Orthophotomap) |
locale | pl |
Discussion
-
Comment from RicoElectrico
Punkty adresowe już są, po co dodawać budynki z niepełnym adresem? Po pierwsze nie ma sensu go dublować, a po drugie adres musi mieć albo addr:street, albo addr:place (tak jak tutaj, bo wieś bez nazw ulic).Patrz np. budynek nr 54. Czekam na odpowiedź i pozdrawiam ;)
-
Comment from yevaud_pl
Dopiero zaczynam - miałem plan żeby wyrysować wszystkie budynki tak żeby je było widać na mapie, nie tylko sam obszar zabudowany. Ale tak mi się wydawało, że chyba coś jest nie tak. Gdybym chciał dodać budynki jak to zrobić poprawnie? Kasować ten punkt adresowy, który jest i przenosić go na budynek? Dzięki za podpowiedź, pozdrawiam
-
Comment from RicoElectrico
OK, to postaram się wytłumaczyć "co i jak" przy rysowaniu budynków. Budynki rysujemy z podkładu, który jeśli nie jest Geoportalem powinien zostać wyrównany (geoportal nie ma błędów kalibracji i jest dostępny dla całej Polski, ale nie zawsze jest wyraźny i aktualny). Gdybyś chciał użyć Bing albo Mapbox Satellite (który ma kilka nowych budynków tutaj na wsi) to można go sobie włączyć, ale jeśli istnieje wyraźne przesunięcie trzeba użyć opcji Wyrównaj podkład kierując się geoportalem jako wzorcem.
Zazwyczaj obrys budynku robimy poprzez obrysowanie dachu i (co jest bardzo ważne!) wyprostowanie kształtu do kątów prostych (w iD klawisz S albo opcja w okrągłym menu). Potem przesuwamy (jeśli perspektywa jest pochylona) ten obrys do ściany budynku (zazwyczaj białej) w miejscu gdzie styka się z ziemią.
Jeśli chodzi o przenoszenie adresów na obrysy, zazwyczaj przenosimy jeśli prawie wszystkie budynki są w danym miejscu wyrysowane (albo mamy zamiar wszystkie narysować). Niestety w webowym edytorze iD nie da się chyba tego szybko zrobić inaczej niż przez ręczne kopiowanie. Dlatego do większej edycji lepszy jest JOSM który jest w Javie i którego się instaluje ;) I wtedy adresy możesz kopiować poprzez Shift+R (kopiuj tagi ostatnio zaznaczonego obiektu). Ale da się jeszcze łatwiej. W JOSM-ie masz wtyczkę buildings_tools, która pozwala szybko robić prostokątne budynki, i potrafi przenieść dane z punktu adresowego (albo innego punktu POI) na obrys budynku automatycznie przy rysowaniu. Także jeśli instalacja JOSM-a cię nie przerasta, to JOSM jest klika razy szybszy bo prostokątne budynki rysuje się o wiele szybciej (dosłownie 3 kliknięcia).
Wydaje mi się, że mogłem wciąż nie wyczerpać tematu, jeśli masz dalsze wątpliwości to pisz prywatną wiadomość. Miłego wieczoru życzę ;)
Ways (11)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |