Changeset: 36861209
Ændringer i henhold til sporarbejde udført af Silkeborg Sti- og Sporbyggerlaug i 2015
Closed by cbotved
Tags
created_by | iD 1.8.5 |
---|---|
host | http://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | MAPNIK;OpenStreetMap GPS traces |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Vil du venligst læse din mail!
-
Comment from cbotved
Is på :)
Var netop gået ud og lave mad :)Men tak, og kan godt forstå man ikke kan have 2 stier ovenpå hinanden.
Hvilken type foreslår du som Singletrack, nu når Cykelsti ikke er helt rammende?
-
Comment from Hjart
Undskyld. Jeg bliver nogen lidt frustreret når jeg kan se folk redigere løs, mens jeg forsøger at fange deres opmærksomhed :-)
-
Comment from Hjart
Jeg vil mene vi godt kunne have en decideret highway=mtb eller lign., men ellers vil jeg simpelthen anbefale highway=path. Rute relationen i sig selv får ruten til at fremtræde på de forskellige cykelorienterede sites.
-
Comment from Hjart
Et eksempel er f.eks Stensbæk sporet her: http://www.openstreetmap.org/#map=16/55.2772/8.9349&layers=C
-
Comment from Hjart
Jeg følger iøvrigt ofte med på http://osm.expandable.dk og opdager derfor tit hurtigt når sker noget rundt om i DK
-
Comment from cbotved
Der blev i efteråret indført nye skilte standard for MTB spor på tværs af mange aktører, heriblandt naturstyrelsen.
Så det mest perfekte ville være at kunne lave kategorisering alla:
MTB-Green
MTB-Blue
MTB-Red
MTB-Black
MTB-Orange -
Comment from cbotved
Se gerne side 3, det vigtigste vedr. MTB spor er at folk er opmærksomme på hvad farvene betyder, så hvis man kunne have sporene på kort (som OSM) til at være retvisende, ville det være en del bedre.
http://ny.cyklingdanmark.dk/fileadmin/files/Billeder_MTB/MTB_vidensbank/Sporkonference2015/MTBskilte-Udkast29okt2015__2_.pdf -
Comment from cbotved
Jeg tror jeg fandt lidt god vejledning her: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Mountain_biking
Men er det virkelig ikke muligt at ændre flere spor samtidig (nu hvor jeg skal ændre mange fra highway:cycletrack til highway:track
-
Comment from Hjart
Hvis du holder shift-tasten nede kan du vælge flere objekter, som du så samlet kan ændre.
-
Comment from cbotved
Er det ikke også muligt at uploade GPX filer, og dermed gøre livet noget nemmere?
-
Comment from Hjart
Jeg så lige på http://mtb.waymarkedtrails.org/da/?zoom=16&lat=55.2766&lon=8.93533&hill=0&base=0.485#routes og kan konstatere at der ikke er nogen ruter at se omkring Silkeborg.
-
Comment from Hjart
Jo, du kan sagtens uploade gpx til http://www.openstreetmap.org/user/cbotved/traces. Det frarådes at man bruger dem til andet end at tegne efter på grund af usikkerheden mm. Se http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Accuracy_of_GPS_data.
-
Comment from Hjart
Bemærk at der er en del Strava spor i området, som kan være til god hjælp når du tegner spor. Se http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Strava
-
Comment from Hjart
Bemærk også at de eksisterende indtegninger i området er resultatet af mange (de fleste mindre erfarne) folks arbejde. Jeg har brugt meget tid på at rydde op i skovene omkring Silkeborg, men da jeg desværre ikke er lokalkendt er det svært for mig at gennemskue hvad der er hvad. Det er generelt sværere at lave ordentlige kort i skovdækkede områder end i det åbne land.
-
Comment from cbotved
Det link du sendte med Strava er GENIALT!
Det der Strava iD er imponerende præcist! -
Comment from Hjart
God fornøjelse med det :-)
-
Comment from Hjart
Jeg har indtryk af at langt fra alle stier/skovveje omkring Silkeborg er klassificeret korrekt som path/track. Det er mange steder svært at afgøre hvad der er hvad via luftfotos. Jeg håber du kan hjælpe med det.
Jeg er ikke helt sikker på hvad du mener med at "have sporene på kort (som OSM) til at være retvisende". Jeg har ikke selv erfaring med det, men via f.eks. https://www.mapbox.com/mapbox-studio/ kan man designe sine egne kort præcist som man har lyst til. Farvekode elementer man ønsker fremhævet, bruge egne special ikoner osv.
Bemærk også http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Mapillary, som kan være interessant både i forbindelse med kortlægning og til at vise potentielle gæster på sporene (henvis til relevant sekvens). -
Comment from cbotved
Hej Hjart,
Jeg vil meget gerne hjælpe, men der er en del jeg undrer mig over en del ting - har du mulighed for en 1-on-1 session med mig?
Ways (1-20 of 24)
- 1
- 2
- 394410584, v1
- 394410585, v1
- 394410586, v1
- 394410587, v1
- Engdalsvej (394410588), v1
- Langdalen (soon to be closed) (142974455), v3
- De forelskede træer (394406125), v2
- 394406137, v2
- 244027016, v4
- Engdalsvej (323103119), v3
- Kæberasleren (394406142), v2
- Engdalsvej (50735651), v9
- 137738847, v5
- 357004629, v2
142974445, v3142974437, v3142974462, v4142974448, v8142974446, v2394406138, v2
Relations (3)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |