Changeset: 39323837
Justerat till korrekt läge på kartan
Closed by Hellqvist
Tags
created_by | iD 1.9.4 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Bing |
locale | sv |
Discussion
-
Comment from MMN-o
Hej! Är du säker på att du justerat till korrekt läge på kartan?
Det ser ut som att du har flyttat till "standardpositionen" för Bing-kartorna. Dessa kan vara felaktigt justerade! Lita inte på dem blint.
Det bästa sättet att alignera saker på kartan är att använda sig av GPX-spåren. Om du redigerar i iD (webbläsaren, vilket du verkar göra) så kan du aktivera dessa genom "Background settings (B)" => "OpenStreetMap GPS Traces". Titta då t.ex. längs cykelvägar och annat.
Flygbilder blir ju per automatik skeva om de tas över en stor yta, pga det som är direkt under flygplanet verkar större än det som är i vinkel längre bort etc.
Kul att du börjat kartlägga dock! :)
Ways (12)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |